×

×

פפילומה

הפפילומה נחשבת למחלת המין הנפוצה ביותר בעולם. בארצות הברית שבה נערכו מחקרים באשר לתפוצת הפפילומה נקבע שבכל רגע נתון כעשרים ושמונה אחוז מבני האדם מגיל ארבעה עשרה ועד לגיל חמישים ותשע נושאים את המחלה בגופם, גם אם היא עדיין לא מלווה בתסמינים. עוד העלה המחקר כי עד גיל חמישים צפויים כשמונים אחוז מהאמריקאים להידבק בסוג אחד של הנגיף, לפחות.

נכון לכרגע אין מחקר מקיף ודומה למחקרים מעבר לים אולם ההנחה היא ששמצב העניינים זהה גם בישראל. חשוב לדעת כי בתשעים אחוז מהמקרים, האנשים הנושאים בגופם את הנגיף לא צפויים לפתח תסמינים שונים, ברוב המקרים מערכת החיסון שלנו מצליחה להתמודד עם הנגיף ולהעלים אותו בתוך מספר חודשים.

המלצה חשובה!

סובלים מפפילומה? ההמלצה שלנו היא לעבור טיפול פרטי שיסיר את הפפילומה וימנע את ההתפתחות הנגיף בהקדם. מומלץ שלא לחסוך ולהשקיע בטיפולים מתקדמים בלייזר או באמצעות מחט חשמלית ולמנוע מהפפילומה לחזור, התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו.


פפילומה – 7 דברים שכדאי לדעת

  • וירוס הפפילומה נקרא בשפה מקצועית Human Papillomavirus או בקיצור HPV. הנגיף מדביק את רקמות העור והריריות ומועבר בדרך כלל באמצעות קיום יחסי מין. בניגוד לנגיפים מסוגים אחרים, כמו למשל נגיף האיידס, הנגיף אינו מועבר על ידי רוק, אלא באמצעות של התחככות של העור הנגוע בעור בריא. זו אגב הסיבה מדוע שימוש בקונדום אינו מצליח למנוע במקרים רבים את ההתדבקות בנגיף.
  • ברוב המקרים האדם שנדבק בפפילומה אינו מודע לכך מאחר ומערכת החיסון בגוף מצליחה להתגבר בעצמה על הנגיף ועוד לפני שהוא מפתח תסמינים גלויים.
  • תסמיני הפפילומה באים לידי ביטוי בצורה של יבלות / גידולים קטנים בעיקר באיברי המין או בפי הטבעת. במקרים בודדים יגרום הנגיף להתפתחות סרטנית מאחר והוא מעורר שינויים בתאים של צוואר הרחם העלולים להתפתח במשך הזמן לגידולים סרטניים. כדאי לציין שבמקרים בודדים עלול וירוס הפפילומה לגרום לסוגים נוספים של מחלת הסרטן כמו סרטן פי הרחם, סרטן חלל הפה או לסרטן הפין.
  • עד היום ידוע על למעלה ממאתיים סוגים של וירוס הפפילומה, כאשר כל נגיף שונה מהנגיף האחר במבנה הגנטי שלו, בתסמינים ובתופעות הרפואיות שהוא גורם וברמת הסיכון.
  • כעיקרון כל סוגי הפפילומה עלולים לגרום למחלת מין בשם קונדילומה וחלק מהם אף להתפתחות של מחלת סרטן צוואר הרחם. חמישה עשר מבין סוגי הפפילומה מסווגים כ״בעלי סיכון גבוה״, כשהכוונה היא לסיכון של התפתחות סרטן צוואר הרחם. מתוך חמישה עשר סוגים מזהים בעיקר שני סוגים האחראים על כשבעים אחוז מהגורמים לסרטן צוואר הרחם.
  • חשוב לציין כי וירוס הפפילומה אינו הגורם היחיד לסרטן צוואר הרחם, אליו מצטרפים גורמי סיכון נוספים כמו עישון סיגריות, ריבוי שותפים מיניים, מערכת חיסון מדוכאת, שימוש ארוך טווח בגלולות למניעת הריון ועוד.
  • שכיחות הנגיף נמוכה בכשלושים אחוז בממוצע בין אנשים המקיימים חיי מין מונוגמיים.
  • הדבקה בוירוס הפפילומה גורמת לפגיעה באיכות החיים של מי שנדבק. אנשים רבים מבין הנדבקים נוטים לסבול מדיכאון, מפחד להידבק שוב, מירידה בחשק המיני ואפילו מדחייה על ידי בני הזוג שלהם. בספרות המקצועית יודעים לספר על אנשים אשר נמנעו במשך חודשים ארוכים לשוב לקיים יחסי מין תקינים לאחר שנדבקו פעם אחת בנגיף, על אף שטופלו בהצלחה.

המלצה חשובה!

סובלים מפפילומה? ההמלצה שלנו היא לעבור טיפול פרטי שיסיר את הפפילומה וימנע את ההתפתחות הנגיף בהקדם. מומלץ שלא לחסוך ולהשקיע בטיפולים מתקדמים בלייזר או באמצעות מחט חשמלית ולמנוע מהפפילומה לחזור, התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו.


איך מאבחנים את הוירוס?

אצל רוב הנדבקים הוירוס יחלוף מאליו ומבלי להשאיר סימנים. רק בארבעה אחוזים בממוצע תבוא ההדבקה לידי ביטוי באמצעות יבלות הדומות לכרובית קטנה. היבלות יכולות להופיע בו זמנית במספר מקומות, בגדלים שונים, לעתים תופיע יבלת בודדת ולעתים קבוצת יבלות. היבלות אינן גורמות לכאבים, אך לעתים הן עלולות לגרום לאי נוחות ולגרד.

אצל נשים יופיעו היבלות באזור הערווה, בנרתיק, בצוואר הרחם, בחלל הפה ובפי הטבעת. אצל גברים יופיעו היבלות באברי המין, על הפין, על שק האשכים, בפי הטבעת וגם בחלל הפה. גניקולוגים ורופאי עור ומין מכירים היטב את נגיף הפפילומה האנושי. במקרים רבים הם יוכלו לאבחן אותו באמצעות בדיקה ויזואלית.

אם הרופא מתקשה להחליט בוודאות כי אכן מדובר בוירוס הפפילומה ולא בזיהומים אחרים הוא ייעזר בקולפוסקופ ובצביעה מיוחדת של האזור הנגוע אשר תבליט בצבע לבן את היבלות והנגעים. לאחר הסרת היבלות הן נשלחות לביופסיה (דגימה שלוקחים מהנגע ומעבירים למעבדה) כדי לשלול נגעים סרטניים או נגעים טרום סרטניים.

אצל נשים מקובל לבצע בדיקת פאפ שבודקת התפתחות של נגעים סרטניים בצוואר הרחם וזיהומים נוספים, ביניהם גם של נגיף הפפילומה. יש שתי סוגי בדיקות פאפ, בדיקת פאפ רגילה ובדיקה דקה. מאחר והבדיקה הדקה נחשבת לאמינה יותר, היא מבוצעת במרבית קופות החולים ונכללת בסל הבריאות. לפי המלצות האגודה האמריקאית לסרטן בארצות הברית, המאומצות גם בישראל, רצוי שכל אישה תעבור בדיקת פאפ אחת לשנתיים או לשלוש בהתאם להמלצת הרופא, אולם נשים שנדבקו בעבר בנגיף צריכות לעבור בדיקת פאפ אחת לשנה.

קיימת בדיקה אמינה במיוחד המיועדת רק לגילוי וירוס הפפילומה שקוראים לה בדיקת pcr. בדיקת pcr ל hpv מאפשרת גילוי ישיר של וירוס הפפילומה ומומלצת לנשים שכבר נדבקו בו בעבר או שעברו טיפולים שונים. בדיקת PCR אינה כלולה בסל הבריאות ואפשר לבצע אותה באופן פרטי.


איך מטפלים בפפילומה?

הטיפול בפפילומה מתבצע באמצעות שיטות שונות בהן משחה, צריבה, טיפול במחט חשמלית, טיפול בהקפאה, הסרה כירורגית וטיפול בלייזר. אף שיטת טיפול איננה מכחידה את הנגיף לתמיד, אלא מטפלת רק בתופעות החיצוניות, ביבלות. גם לאחר שהטיפול הצליח והיבלות נעלמו, הנגיף עדיין עלול להימצא בשולי הרקמות הנגועות ולהתפרץ פעם נוספת. להלן שיטות מובילות לטיפול בפפילומה:

צריבת פפילומה במחט חשמלית - השיטה הנפוצה ביותר היא הצריבה במחט חשמלית. טיפול זה מוכיח את עצמו לריפוי היבלות בכל האזורים, בנרתיק, בתעלה האנאלית, בפי הטבעת, על העור ועוד. מהלך הטיפול תלוי בהיקף הנגעים. כאשר מופיעות יבלות בכמות קטנה, מטפלים בהן ללא הרדמה, כאשר מספר היבלות גדול, הטיפול יתבצע בהרדמה, בטיפול זה צורב הרופא את היבלת מהשורש עד לנשירתה, בסיום הטיפול הוא חובש את האזור בתחבושת סטרילית כדי לספוג הפרשות ודימומים קלים.

כריתה כירורגית - כריתה כירורגית של היבלות מתבצעת בחדר ניתוח בהרדמה. במהלך הפרוצדורה חותך הרופא את היבלות בסכין ולאחר מכן תופר את האזור הפצוע.

הסרת פפילומה בלייזר - הסרת פפילומה בלייזר מתאימה לגידולים חיצוניים ופנימיים כאשר השימוש בלייזר מתבצע ע״י הכוונת טלסקופ וצביעה מיוחדת של היבלות שמאפשרת לאתר אותן בקלות ולאחר מכן לאדות אותן באמצעות הלייזר. הסרת פפילומה בלייזר מחזירה את המטופל מהר מאוד לחיים נורמאליים מבלי לסבול מכאבים מיותרים וללא סיבוכים משמעותיים. הסרת פפילומה בלייזר מתבצעת בחדר ניתוח ועלותה נקבעת ע״פ שני מרכיבים, מחיר חדר ניתוח פרטי שנאמד בכ - 2,600 ש״ח ושכר הגניקולוג. עלות לא נמוכה אבל שווה כל שקל!

הסרת פפילומה בחנקן נוזלי - צורבים את הפפילומה בחנקן נוזלי ע״י מיכל שמתיז חנקן נוזלי על הנגע. החנקן הנוזלי הורס את התאים שבאים איתו במגע, לאחר הצריבה, הנגע מחליף צבע ונושר.

העלמת פפילומה במשחה - בשוק קיימות מספר משחות לטיפול בפפילומה והן נמכרות רק עם מרשם רפואי. המשחות יעילות רק בחצי מהמקרים. המשחות פועלות על בסיס חיזוק מערכת החיסון, וכאשר מערכת החיסון חזקה, היא אמורה להתגבר בעצמה על הנגעים. הטיפול במשחה נמשך כארבעה חודשים בממוצע שבמהלכם יש להקפיד על מריחת המשחה יום יום.


חיסון הפפילומה

מדי שנה מאובחנות בישראל כאלפיים נשים הסובלות מנגעים טרום סרטניים בדרגה מתקדמת ומתוכן כמאה ותשעים נשים חולות במחלת סרטן צוואר הרחם. כדי להתגבר על הבעיה מומלץ להתחסן נגד וירוס הפפילומה כאשר העיתוי המוצלח ביותר לקבלת החיסון הוא לפני שהתחלת לקיים יחסי מין.

החל מדצמבר 2012 הוכנס החיסון נגד וירוס הפפילומה לסל הבריאות בישראל. בתחילה אושר חיסון הפפילומה רק לנערות בוגרות כיתה ח’, אך מאוחר יותר הוא הורחב גם לנערים ולגברים עד גיל עשרים ושש.

חיסון הפפילומה יעיל רק כנגד חלק מזני הנגיף שבתשעים אחוז מהמקרים גורמים להופעת היבלות באברי המין ובשבעים אחוז מהמקרים מובילים להתפתחות סרטן צוואר הרחם. מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר שני סוגי חיסונים נגד פפילומה, חיסון גרדסיל ו- Cervarix וחיסונים אלו מקובלים גם בישראל.

חיסון נגד פפילומה מסוג גרדסיל מיועד לילדות, לנערות ולנשים מגיל תשע ועד לגיל ארבעים וחמש והוא אף ניתן לנערים ולבנים בגיל תשע עד לגיל עשרים ושש. חיסון פפילומה מסוג Cervarix מאושר לשימוש בנשים עד לגיל ארבעים וחמש. החיסון יעיל נגד שני זנים בלבד של הנגיף, אך הוא אינו מעניק הגנה מפני יבלות מין. הוא גורם לתגובה חיסונית שונה ועל אף זאת, לנשים המקיימות יחסי מין עם גברים רבים ונמצאות בחשיפה גבוהה לנגיף ולתסמינים שלו מומלץ להתחסן בחיסון זה.

מחקרים רבים בוצעו בעולם באשר ליעילות החיסון. המחקרים מלמדים כי יעילותו מגיעה לכתשעים אחוז במניעת נגעים הנגרמים באמצעות הזנים הכלולים בחיסון ומחקרים נוספים שנערכו בקרב כארבעת אלפים גברים הומוסקסואליים והטרוסקסואליים הראו כי בין גברים בגיל שש עשרה עד עשרים ושש היה החיסון יעיל במניעת 90% מהנגעים הנגרמים על ידי הזנים הכלולים בחיסון.

המחקר חשף בנוסף כי בקרב הקהילה ההומוסקסואלית נמצאו אחוזי חשיפה גבוהים במיוחד של סרטן החלחולת וסרטן הלוע שנגרמו על ידי הפפילומה. לכן הרופאים ממליצים לכל חברי הקהילה ההומוסקסואלית להתחסן נגד הנגיף.