×

×

פיברואידים

פיברואיד (מיומה) הוא גידול לא סרטני, המורכב מרקמת שריר ומרקמה סיבית, אשר מתפתח בדופן הרחם. פיברואידים מופיעים אצל 20 אחוזים לפחות מכלל הנשים מעל גיל 35, והם שכיחים בקרב נשים לבנות. טווח הממדים של הפיברואידים רחב ביותר - ממיקרוסקופי ועד גדול כמלון. הגורם לפיברואידים אינו ידוע, אבל דומה שהם מושפעים מרמות האסטרוגנים, צומחים לעתים קרובות במהלך ההיריון ומתכווצים לאחר חדלון הווסת.


תסמינים של פיברואידים

לעתים אפילו פיברואידים גדולים אינם מחוללים שום תסמינים. התסמינים תלויים במספר הפיברואידים, בגודלם ובמקומם ברחם, וכן במצבם (כלומר, אם הם מתפתחים או מתנוונים). התסמינים כוללים דימום וסתי כבד או ממושך, לעתים רחוקות יותר דימום בין תקופות הווסת, כאב, לחץ או כבדות באזור האגן במהלך הווסת או בין וסת לווסת, צורך להשתין לעתים תכופות יותר, נפיחות בבטן ולעתים נדירות עקרות הנובעת מסתימה של החצוצרות או מעיוות של חלל הרחם.

הדימום הווסתי עלול להיות כבד מפני שהפיברואידים מגדילים את שטח הפנים של רפידות הרחם ואת כמות הרקמה הנושרת במהלך הווסת. הדימום הכבד עלול לגרום לאנמיה. פיברואיד שלפני כן לא חולל שום תסמינים גורם לעתים לבעיות במהלך ההיריון, כגון הפלה, לידה מוקדמת או שטף דם לאחר הלידה (איבוד דם מופרז לאחר הלידה).


אבחנה וטיפול

הרופא יכול בדרך כלל לקבוע את האבחנה במהלך בדיקת האגן. סריקת אולטראסאונד מבססת ומאשרת את האבחנה. לעתים יש צורך בביופסיה אנדומטרריאלית (הסרת פיסת רקמה מרפידת הרחם לצורך בדיקה מיקרוסקופית), בהיסטרוסקופיה (בדיקה של הרחם בעזרת צינור סיב אופטי) ובאמצעות בדיקת פאפ, כדי לוודא שהתסמינים אינם נובעים מהפרעות אחרות, כגון סרטן הרחם.

רוב הפיברואידים אינם מצריכים טיפול, אבל אישה שיש לה פיברואידים נבדקת אחת ל- 8 חודשים. אם הפיברואיד גדל או גורם לתסמינים בלתי רצויים, יש לכרות אותו בניתוח (מיומאקטומיה). האישה בולעת הורמונים במשך כמה חודשים לפני הניתוח כדי לכווץ את הפיברואיד. בדרך כלל נמנעים מניתוח במהלך ההיריון, מאחר שהוא עלול לגרום להפלה ולאבדן דם רציני.

לפעמים יש הכרח בכריתת הרחם כולו (היסטראקטומיה) - אם הדימום החודשי חריף ביותר, אם מתפתחים תסמינים כגון לחץ או כאב חריף, אם הפיברואיד גדל במהירות או אם פיברואיד גדול, מתעקם או מזדהם.