×

×

פוסטינור

פוסטינור היא גלולה שבולעים באופן חד פעמי במטרה למנוע הריון כתוצאה מיחסי מין לא מוגנים. גלולת הפוסטינור שייכת למשפחת הגלולות של “היום שאחרי”, ומבין כל הגלולות השונות השייכות לאותה ״המשפחה״, הפוסטינור נחשבת לגלולה הוותיקה והנפוצה מבין כולן.

פוסטינור נועדה לתת גיבוי כאשר שאר אמצעי המניעה כשלו (קונדום שנקרע או אם שכחת לקחת את הגלולה היומית למניעת הריון וכיוצא בזאת). את הגלולה אפשר לקחת בין שלושה עד חמישה ימים, תלוי בסוג הגלולה, לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, אך האפקטיביות המרבית של הגלולה מתקבלת כאשר נוטלים אותה בתוך שתיים עשרה שעות לאחר קיום יחסי המין.


פוסטינור - הכירי את הגלולה

הפוסטינור מכילה חומר פעיל בשם לבונורגסטרל שהוא הורמון סינתטי הדומה להורמון הנשי פרוגסטרון. במינון גבוה, הלבונורגסטרל מעכב את הביוץ, מעכב את הפריית הרירית וגורם לעיבוי הרירית שברחם. גלולת הפוסטינור יעילה במניעה של השתרשות הביצית, אך היא איננה יכולה למנוע הריון כאשר ההשתרשות כבר החלה. אם כבר נכנסת להריון, הגלולה לא תמנע אותו, לא תגרום להפלה, אך גם לא תפגע בעובר ובמהלך התקין של ההריון.

בעבר, כדי לעכב את הביוץ וכדי למנוע הריון, השתמשו בשתי גלולות של פוסטינור שנלקחו במרווח זמן של כשתיים עשרה שעות בין גלולה אחת לשנייה, אך בשנים האחרונות החלו לשווק את גלולת הפוסטינור NEW, שמחליפה בהצלחה את הגלולה הקודמת. את גלולת פוסטינור NEW לוקחים רק פעם אחת וטווח היעילות שלה ארוך יותר, משלושה ימים ממועד קיום יחסי המין עד לחמישה ימים. עם זאת חשוב לחזור ולהדגיש כי ככל שלוקחים את הגלולה, גם את הגלולה החדשה, קרוב יותר למועד קיום יחסי המין הלא מוגנים, כך הסיכויים למניעת הריון גוברים.

כאשר נוטלים את הגלולה לפני הביוץ, הגלולה מונעת את שחרור הביצית מהשחלות ומונעת את הביוץ. אם נוטלים את הגלולה לאחר הביוץ, היא מונעת את הופעת הגופיף הצהוב, הגופיף הנוצר בשחלה מהזקיק שממנו חרגה הביצית, ואם נוטלים את גלולת הפוסטינור לאחר התפתחות הגופיף הצהוב, הגלולה מונעת את השתרשות הביצית. במילים אחרות: גלולת הפוסטינור מונעת את ההריון עוד לפני היווצרותו.

לפוסטינור עלולות להתלוות מספר תופעות לוואי כמו בחילה, הקאות, כאבי בטן, עייפות, רגישות בשדיים, ושינויים במחזור. לעתים הגלולה עלולה לגרום לדימום לפני המועד הצפוי של המחזור החודשי. ברוב המקרים תופעות הלוואי מהפוסטינור חולפות כעבור מספר ימים. ואם הן לא חולפות חשוב לפנות בהקדם לרופא המטפל.


הידעת?! פוסטינר מונעת הריון אולם היא אינה תחליף לגלולות למניעת הריון!

השימוש בגלולות פוסטינר נועד רק למקרים של “תאונה”, כאשר שכחת לקחת את הגלולה למניעת הריון, כאשר הקונדום החליק או נקרע או כאשר יחסי המין בוצעו בכפייה וללא אמצעי הגנה. בשל הנגישות והזמינות של התרופה, נערות ונשים רבות נוטות להשתמש בגלולה במקום באמצעי מניעה קבועים, אך הרופאים חוזרים ומדגישים כי הפוסטינור אינה מהווה תחליף לאמצעי מניעה שונים נגד הריון.

במקור יוצרה הגלולה עבור נפגעות אונס, אך בהמשך השימוש בגלולה הורחב גם למקרים של ״תקלות״ ויחסי מין לא מוגנים. בתחילה אישר מנהל התרופות והמזון האמריקאי את השימוש בגלולה רק כתרופת מרשם, אך כדי למנוע את הסרבול ואת אי הנעימות שבפנייה לרופא נשים, החליט המנהל להפוך את הגלולה לנגישה והתיר לשווק אותה כתרופת מדף. אומנם בעלון המצורף לגלולה מודגש כי התרופה מיועדת לשימוש לאחר מגע מיני ללא אמצעי מניעה ולא כאמצעי הגנה קבוע, אולם נערות ונשים רבות לא טורחות לקרוא את דף האזהרות וכך, לעתים, הופכת הגלולה לאמצעי מניעה קבוע הכרוך בסיכונים פוטנציאליים לטווח רחוק.

פוסטינור מכילה ריכוז גבוה של הורמונים העלולים לפגוע בבריאות האישה. אם בגלולה למניעת הריון רכיב הפרוגסטרון עומד על שבעים וחמש עד מאתיים וחמישים מיקרוגרם, בגלולת הפוסטינר רכיב ההורמון גבוה פי שישה עד עשרים מהמינון שבגלולה הרגילה. השימוש בגלולה לעתים קרובות חושף את האישה “לבום הורמונלי” ומסכן אותה. שימוש תכוף בפוסטינור משבש את סדירות הווסת. כאשר נוטלים את הגלולה באופן קבוע ואחת לחודש או יותר, המחזור החודשי מפסיק להיות סדיר.

במחקרים ובתצפיות קליניות שנערכו בשנים האחרונות, הבחינו החוקרים בהתפתחות של הריון מחוץ לרחם בקרב נערות ונשים שהרבו להשתמש בפוסטינור. בעקבות זאת אף צורפה אזהרה לגיליון המצורף לצרכן על הסכנה מפני הריונות מחוץ לרחם.


9 שאלות ותשובות על פוסטינור

ש. כמה עולה פוסטינור?

ת. מחיר של חפיסת פוסטינור בבתי המרקחת תעלה בין שמונים וחמישה לתשעים ושבעה שקלים. מחיר סביר לכל הדעות כדי למנוע הריון.

 

ש. האם כל אחת יכולה לקנות את גלולת הפוסטינור?

ת. כל נערה מעל גיל שש עשרה יכולה לקנות את הגלולה ללא צורך במרשם רפואי.

 

ש. מה ההשפעה של הגלולה על המחזור החודשי?

ת. לאחר נטילת הגלולה המחזור החודשי עתיד להגיע במועד הצפוי. אם המחזור התאחר בחמישה ימים ויותר, יש לבצע בדיקת הריון. חשוב להדגיש כי שימוש תכוף מדי בגלולה עלול לפגוע בסדירות המחזור.

 

ש. האם השימוש בגלולה יכול להשפיע על סיכויי הפוריות בעתיד?

ת. בהתאם לידע הרפואי שנצבר עד היום, לגלולה אין כל השפעה על סיכויי הפוריות בעתיד.

 

ש. מה ההבדל בין גלולה למניעת הריון לבין הפוסטינור?

ת. הפוסטינור היא גלולה המיועדת רק למצבי חירום לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים והיא אינה מחליפה את הגלולה למניעת הריון. ההבדל הבולט בין הפוסטינור לבין הגלולה למניעת הריון הוא בריכוז הגבוה מאוד של ההורמונים בגלולת הפוסטינור לעומת המינון המצוי בגלולה למניעת הריון. לא בריא להכניס לגוף מינון כל כך גבוה של הורמונים לאורך זמן.

 

ש. מתי גלולה הפוסטינור אינה יעילה במניעת הריון?

ת. פוסטינור לא יעילה אם הקאת בתוך שלוש שעות מהמועד שלקחת אותה, ובמצבים כאלו חשוב לחזור ולקחת שוב את הגלולה. אם קיימת כעבור מספר ימים שוב יחסי מין לא מוגנים ואם את נוטלת תרופות המעכבות את השפעת הגלולה כמו למשל תרופה נגד אפילפסיה וכדומה הפוסטינור כנראה לא תעשה את העבודה. אם לקחת את הגלולה לאחר חמישה ימים ויותר ממועד קיום יחסי המין הלא מוגנים הגלולה לא תעזור.

 

ש. עד כמה הפוסטינור יעילה במניעת הריון?

ת. ככל שנוטלים את הגלולה קרוב יותר למועד קיום יחסי המין הלא מוגנים, כך יעילות התרופה גבוהה יותר. באופן כללי הפוסטינור נחשבת כגלולה יעילה המצליחה להפחית את סיכויי הכניסה להריון בכתשעים ושניים אחוזים!

 

ש. האם את גלולת הפוסטינור אפשר לקחת רק פעם אחת בחיים?

ת. לא. זהו מיתוס שחשוב להפריך. את הגלולה אפשר לקחת לעתים קרובות, אפילו פעם בחודש. אך חשוב להיות מודעים לסכנות המלוות את השימוש בתרופה כאשר נוטלים אותה כאמצעי מניעה קבוע נגד הריון.

 

ש. האם חובה לקחת את הגלולה רק בבוקר שאחרי קיום היחסים הבלתי מוגנים?

ת. לא, למרות הכינוי של הגלולה, “גלולת הבוקר שאחרי” אפשר לקחת פוסטינור NEW עד חמישה ימים לאחר מועד קיום יחסי המין. השם “גלולת הבוקר שאחרי” נועד רק להצביע על חשיבות נטילת הגלולה באופן מידי.