×

×

נורלבו

כמעט אין אישה שלא לוקחת גלולות למניעת הריון או משתמשת באמצעי מניעה אחר, אך עדיין מתרחשות טעויות אנוש ונשים רבות מוצאות את עצמן במצב של הריון לא רצוי, בדיוק בשביל זה פותחה גלולת נורלבו.

נורלבו היא גלולה ששייכת למשפחת הגלולות של ״היום שאחרי״. הגלולות הללו מיועדות למצבים של קיום יחסי מין לא מוגנים מסיבות שונות, כאשר שכחתן לקחת את הגלולה, כאשר הקונדום למשל נקרע, במצבים של קיום יחסי מין בכפייה כמו אונס ועוד. חשוב לדעת כי גלולת נורלבו אינה מיועדת לשימוש קבוע, גם לאחר שלקחתן את הגלולה, חשוב לחזור ולהשתמש באמצעי מניעה.


6 דברים שחשוב לדעת על גלולת נורלבו

  • גלולת נורלבו משוקת בישראל החל משנת 2010 על ידי חברת התרופות “כצט”. את הגלולה מייצר חברת HRA, חברה שנחשבת לאחת החברות המובילות בייצור תרופות למניעת הריון. החברה מתמחה בפיתוח תרופות בתחום הפריון והאנדוקרינולוגיה.
  • נורלבו משווקת ביותר מחמישים מדינות בעולם, וגם בישראל. מעל גיל שש עשרה אפשר לקבל את התרופה בבתי מרקחת גם ללא מרשם רופא.
  • המרכיב הפעיל בנורלבו הוא לבונוגסטרל, הורמון מלאכותי הדומה בפעילותו להורמון הנשי פרוגסטרון המופרש מהשחלות לאחר הביוץ. השימוש בלבונוגסטרל הוא אינו חדש וייחודי לגלולת נורלבו, הוא נמצא גם בחלק מהגלולות ובהתקנים למניעת הריון.
  • נטילת נורלבו תגרום לדחייה או למניעה של הביוץ עוד לפני שההפריה תתבצע ותמנע את ההריון. אם את כבר בהריון, נטילת הגלולה לא תגרום להפלה מלאכותית ולא תפגע בבריאות העובר.
  • את הנורלבו נוטלים בכדור אחד בתוך שבעים ושתיים שעות ממועד קיום יחסי מין ללא הגנה.
  • ככל שמשתמשים בנורלבו קרוב יותר למועד קיום יחסי המין, כך היעילות של הגלולה עולה.

8 שאלות ותשובות על גלולת נורלבו

ש. מתי מומלץ להשתמש בגלולת נורלבו?

ת. אם עדיין לא עברו שבעים ושתיים שעות ממועד קיום יחסי המין, אם שכחתן לקחת את הגלולה הקבועה למניעת הריון או שבקונדום שהשתמשתם נוצר קרע וקיים חשש להריון לא רצוי. אם קיימתן משגל נסוג ואתן רוצים להיות בטוחות שההריון לא נקלט ואם עברתן תקיפה מינית.

 

ש. מתי נורלבו אינה יעילה?

ת. אם הקאת בתוך שלוש שעות לאחר נטילת הגלולה, במקרה זה רצוי לחזור ולקחת גלולה נוספת. אם אחרי שלקחת את הגלולה קיימת שוב יחסי מין לא מוגנים ואם את לוקחת תרופות המעכבות את השפעת הגלולה כמו למשל תרופות למחלת האפילפסיה.

 

ש. האם השימוש בגלולת נורלבו מלווה בתופעות לוואי?

ת. גלולת הנורלבו אינה מכילה את הורמון האסטרוגן ולכן תופעות הלוואי שלה קלות יחסית. תופעות לוואי מהנורלבו מתבטאות בסחרחורת, כאבי ראש, בחילות, הקאות, רגישות בשדיים, כאבים בבטן התחתונה ודימום מהנרתיק.

 

ש. כמה עולה נורלבו?

ת. המחיר של נורלבו הוא כחמישים וחמישה שקלים, עלות בהחלט לא מבוטלת אולם היא עושה את העבודה!

 

ש. מתי ולמי לא מומלץ להשתמש בנורלבו?

ת. נשים הרות, נערות מתחת לגיל שש עשרה ונשים בעלות רגישות לתרופות מסוימות חייבות להתייעץ עם הרופא לפני נטילת הגלולה. נורלבו אינה יעילה אם עברו כבר למעלה משבעים ושתיים שעות לאחר קיום יחסי המין ולכן אין טעם לבלוע את הגלולה לאחר פרק זמן זה.

 

ש. עד כמה נורלבו יעיל ומהם אחוזי ההצלחה שלה?

ת. אחוזי ההצלחה עומדים על בין שבעים לתשעים אחוזי הצלחה, כאשר היא נלקחת בתוך שבעים ושתיים שעות לאחר קיום יחסי מין. ככל שלוקחים את הגלולה קרוב יותר למועד קיום יחסי המין, כך אחוזי ההצלחה גדלים.

 

ש. כל כמה זמן מותר לקחת את הגלולה?

ת. אם קיימת שוב יחסי מין לא מוגנים כעבור יום או יומיים לאחר שלקחת את הגלולה, תוכלי לקחת אותה שוב. אך חשוב לדעת כי לא מומלץ לקחת את הגלולה לעתים קרובות מאחר והשימוש הרב בגלולה עלול לחשוף את האישה לרמות גבוהות של הורמונים המלוות בתופעות לוואי שונות, וביניהן גם דימומים והפרעות בסדירות המחזור החודשי.

 

ש. האם השימוש בנורלבו יכול להחליף את השימוש באמצעי מניעה?

ת. בהחלט לא. גלולת נורלבו אינה מומלצת לשימוש קבוע והיא לא נועדה להחליף את אמצעי המניעה. זוהי גלולה המיועדת למצבי חירום שלאחר מעשה. חשוב לדעת כי הגלולה אינה מספקת הגנה מהריון לטווח רחוק, היא יעילה רק במהלך השבעים ושתיים שעות לאחר קיום יחסי המין. השימוש בגלולה לאורך זמן עלול לגרום לבעיות בסדירות המחזור החודשי ואף לדימומים כאמור ולכן דאגי להשתמש באמצעי מניעה באופן סדיר!