×

×

טבליות מפיג׳ין

מפיג’ין (מיפפריסטון) הוא כדור המשמש להפסקת הריון. הפסקת הריון באמצעות כדורי מפיג’ין וכדורי ציטוטק הנקראת בשפה המקצועית הפסקת הריון תרופתית, היא שיטה המחליפה את הגרידה (שיטה כירורגית פולשנית להפסקת הריון). הפלה תרופתית אפשר לבצע רק בשלבים המוקדמים של ההריון, זוהי שיטה בטוחה יחסית, שאינה מצריכה שימוש בחדר ניתוח, הרדמה או בהחדרת מכשירים אל הרחם. הסכנה לפגיעה ולזיהומים בנרתיק או ברחם בשיטה זו נמוכה בהרבה מאשר בשיטת הגרידה.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה עם כדורי מפיג׳ין חשוב שתדעי כי את לא לבד! הצוות שלנו ילווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר. העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעובדת סוציאלית ומשני גניקולוגיים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


מפיג’ין – איך מתבצעת הפלה תרופתית?

מפיג’ין היא תרופה המכילה חומר שחוסם את השפעת הורמון הפרוגסטרון על ההריון. כדי לשמור על חיוניות ההריון ועל התפתחות תקינה של העובר יש צורך בהורמון הפרוגסטרון. המפיג’ין מפסיק את התמיכה ההורמונאלית הנדרשת, גורם להפסקה של התפתחות העובר וההריון.

הפסקת הריון באמצעות מפיג’ין מתבצעת בשלושה שלבים: בשלב הראשון מסבירים לאישה על אופן הפעילות של התרופה. הרופא יבצע בדיקת הריון באמצעות אולטרסאונד כדי לעקוב אחרי גיל ההריון ולוודא כי גיל ההריון אינו עולה על ארבעים ותשעה ימים. חשוב לדעת כי בהריון מעל לגיל 7 שבועות אי אפשר לבצע הפלה תרופתית.

בבדיקה יוודא הגניקולוג כי אין כל מניעה בריאותית לביצוע הפסקת הריון באמצעות תרופה, הוא יבדוק את סוג הדם של האישה ואם היא נושאת התקן תוך רחמי הוא יוציא אותו. לאחר שתחתמי על טופס הסכמה לביצוע הפלה באמצעות תרופות, תבלעי שלוש טבליות של מפיג’ין ותישארי למעקב במרפאה למשך מספר שעות.

במהלך השעות הראשונות לאחר בליעת התרופות את עלולה לחוש בחולשה, לאבד את התיאבון, להקיא ולסבול מבחילות. בשעות אלו ייתכן גם דימום קל מאזור הנרתיק וכאבים קלים המזכירים כאבי מחזור.

לאחר כשתיים עשרה שעות מבליעת הכדורים יופיע דימום חזק וכאבי בטן חזקים הנובעים מהתכווצויות של הרחם. כדי להתגבר על כאבי הבטן נוטלים משככי כאבים כמו אקמול, אופטלגין ועוד, אך אין לקחת משככי כאבים המכילים חומרים נוגדני דלקת. כבר בפגישה הראשונה רצוי להתייעץ עם הגניקולוג על אודות סוג הכדורים שמומלץ לקחת כדי להרגיע את הכאבים הצפויים.

בכחמישים אחוז מהמקרים הפסקת ההריון מתרחשת כבר בשלב הזה וכארבעים ושמונה שעות לאחר נטילת גלולת המפיג’ין. במקרים אלו תוכן ההריון ייפלט החוצה יחד עם הדימום בצורת פיסת רקמה גדולה הדומה לקריש דם גדול. במקרים רבים האישה לא תחוש ביציאת תוכן ההריון.

השלב השני של הטיפול מתקיים בין שלושים ושש שעות עד לארבעים ושמונה שעות לאחר נטילת גלולות המפיג’ין. בשלב הזה תחזור האישה לבית החולים ותקבל שתי טבליות של כדורי ציטוטק הגורמים להתכווצות הרחם ולפליטת ההריון. לאחר נטילת הכדורים תישארי להשגחה רפואית במשך שש שעות.

זמן קצר לאחר נטילת הציטוטק תחושי בכאבים של התכווצות הרחם, כאבים שילכו ויתחזקו ככל שתהליך ההפלה יתקדם. גם בשלב זה תוכלי ליטול משככי כאבים. בשלב זה ייתכנו תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות, סחרחורת וחולשה.

הדימום המלווה את תהליך ההפלה נחלש בדרך כלל אחרי מספר ימים, אך יהיו מקרים שבהם הדימום יימשך עד למחזור הבא. במקרים שבהם הדימום חזק ולא נחלש, יש לפנות לרופא.

השלב השלישי הוא שלב הביקורת. כשבועיים לאחר נטילת כדורי הציטוטק יבצע הגניקולוג בדיקה גניקולוגית משולבת עם בדיקת אולטרסאונד כדי לוודא שהרחם התרוקן לגמרי. אם נשארו ברחם שאריות של תוכן ההריון יחליט הרופא על אחת משתי האפשרויות הבאות, נטילה חוזרת של כדורי הציטוטק או הפלה באמצעות גרידה.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה עם כדורי מפיג׳ין חשוב שתדעי כי את לא לבד! הצוות שלנו ילווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר. העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעובדת סוציאלית ומשני גניקולוגיים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


מפיג’ין – שישה דברים שחשוב לדעת

כמו כל הפלה, גם הפלה באמצעות תרופות כרוכה באישור של הועדה להפסקת הריון. הפסקת הריון ללא אישור הועדה נחשבת לעבירה פלילית. הוועדות להפסקת ההריון יושבות בבתי החולים (ציבוריים ופרטיים) שבהם מתקיימות ההפלות והפנייה אליהן דורשת תשלום אגרה בסך של שלוש מאות שקלים.

לאחר שהתחלת את תהליך הפלה התרופתית, אי אפשר להפסיק אותו מאחר ורבים הסיכויים שהתינוק שייוולד יסבול ממומים שונים.

הפסקת הריון באמצעות כדור מפיג’ין אינה פוגעת בסיכויי הפריון בעתיד.

השימוש בתרופת המפיג’ין מותר רק בבתי חולים או במרפאות שקיבלו אישור ממשרד הבריאות לבצע הפסקת הריון. השימוש בכדורים חייב להתבצע תחת השגחה של רופא.

ארבעה ימים לאחר נטילת כדורי המפיג’ין אין לעשן או לשתות משקאות אלכוהוליים.

במהלך הדימום בעת התרחשות ההפלה אין להשתמש בטמפונים, אלא בפדים או בתחבושות היגיינה.