×

×

יבלת באברי המין

יבלות באזור אברי המין הן תופעה נפוצה גם אצל נשים וגם אצל גברים. המחלה שכיחה במיוחד בגילאים 20 עד 24 בין אנשים המקיימים פעילות מינית והיא נפוצה עוד יותר אצל כאלה שמקיימים יחסים עם יותר מבן זוג אחד. נתונים סטטיסטיקה מראים כי למעלה מעשרה אחוז מהגברים והנשים ילקו ביבלות באיברי המין במהלך חייהם. אצל נשים היבלות מופיעות בנרתיק, בשפתיים של הפות או בפי הטבעת ואצל הגברים הן מופיעות באזור איבר המין וסביב פי הטבעת. יש סוגים שונים של נגיפים הגורמים ליבלות באברי המין וכשליש מאותם הנגיפים שגורמים להיווצרות היבלות עלולים להוביל לכך שהיבלות יהפכו לממאירות.

המלצה חשובה!

סובלים מיבלות באברי המין? ההמלצה שלנו היא לעבור טיפול פרטי שיסיר את היבלות וימנע את ההתפתחות המחלה בהקדם. מומלץ לא לחסוך ולהשקיע בטיפולים מתקדמים בלייזר או באמצעות מחט חשמלית ולמנוע הופעה של יבלות חוזרת, התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו.

המלצה חשובה!

סובלים מיבלות באברי המין? ההמלצה שלנו היא לעבור טיפול פרטי שיסיר את היבלות וימנע את ההתפתחות המחלה בהקדם. מומלץ לא לחסוך ולהשקיע בטיפולים מתקדמים בלייזר או באמצעות מחט חשמלית ולמנוע הופעה של יבלות חוזרת, התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו.


5 עובדות על יבלות באיבר המין

  • בשפה המקצועית יבלות באיברי המין נקראות קונדילומות. זוהי מחלה ויראלית הנגרמת על ידי וירוס הפפילומה. קיימים עשרות סוגים של וירוס הפפילומה, כשליש מהזנים עלולים לגרום ליבלות ממאירות הגורמות למחלת סרטן צוואר הרחם.
  • היבלות מופיעות בגדלים שונים, חלקן קטנות וזעירות בגודל של ראש סיכה וחלקן גדולות יותר בגודל של מספר סנטימטרים. לעתים מופיעה יבלת אחת בודדה, אך ברוב המקרים הן מופיעות כקבוצה. לעתים היבלות שטוחות, לעתים מחוספסות ובולטות וברוב המקרים יהיה להן מראה של דמוי כרובית קטנה.
  • לא קשה לאבחן יבלת באזור איברי המין. רופאי עור או רופאי הנשים רגילים לראות אותן והם יכולים לאבחן אותם גם במבט תוך כדי בדיקה גופנית. במקרים שבהם יש ספק באבחנה מורח הרופא חומצה חלשה על האזור, החומצה מלבינה את היבלות ומאפשרת זיהוי ואיתור של יבלות קטנות במיוחד. לעתים יש צורך בלקיחת דגימה קטנה של היבלת לבדיקה במעבדה, פעולה זו נקראת ביופסיה והיא מבוצעת בהרדמה.
  • דרך נוספת לאבחון היבלות היא באמצעות בדיקת פאפ. בדיקת פאפ היא בדיקה של משטח צוואר הרחם המיועדת לזיהוי שינויים בתאי העור בצוואר הרחם, יבלות ודלקות בנרתיק.
  • וירוס הפפילומה הגורם ליבלות באברי המין מועבר מאחד לשני באמצעות מגע וחיכוך של העור. לא חייבים לקיים יחסי מין מלאים כדי להידבק בווירוס, מספיק חיכוך של העור גם ללא חדירה כדי להידבק בנגיף. לא תמיד היבלות מופיעות מיד לאחר קיום יחסי המין, ברוב המקרים הן נמצאות בעור ומופיעות כעבור שבועות עד חודשים לאחר קיום יחסי מין עם פרטנר שחולה במחלה. לעתים הווירוס יכול להתעורר גם שנים לאחר נשאות שקטה.

איך מטפלים ביבלות באברי המין?

יש מספר שיטות שונות לטיפול ביבלות, לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות ולא ניתן לקבוע איזה שיטה עדיפה כאשר שיטת הטיפול תלויה בגודל של היבלות, במיקום שלהן ובנכונות של המטופל לטפל בהן. במקרים רבים היבלות עשויות להיעלם מעצמן כתוצאה מ״מלחמה״ של המערכת החיסונית של הגוף ביבלת.

ישנם תכשירים אשר הורסים את היבלת באופן ישיר או מעודדים את הגוף לפעול נגדה. רוב התכשירים יעילים בעיקר כאשר מדובר על יבלות הנמצאות במקומות חיצוניים שאפשר להגיע אליהם בקלות ועל יבלות בודדות בגודל קטן. לעתים לאחר מריחת המשחות ייתכן גירוי מקומי של העור באזור. חשוב להדגיש כי בתכשירים ובמשחות המיועדים לטיפול ביבלות באברי המין אין להשתמש ביבלות המופיעות במקומות אחרים בגוף כמו ברגליים או בכפות הידיים.

הסרת יבלות כירורגית היא טיפול המתבצע בחדר ניתוח בהרדמה מקומית או מלאה, בהתאם לכמות היבלות ולמיקום שלהן. את היבלות מסירים בסכין מנתחים ולאחר מכן תופרים את החתך. בדרך כלל המטופל משחורר הביתה כמה שעות לאחר ההליך.

שיטת טיפול נוספת היא צריבת היבלות בחנקן נוזלי. טיפול זה מומלץ כאשר היבלות מופיעות באזורים חיצוניים. באמצעות מכשיר מיוחד מתיז הרופא חנקן נוזלי על העור הנגוע בטמפרטורה נמוכה מאוד הגורם להרס התאים. לאחר מספר ימים מחליפה היבלת את צבעה וכעבור מספר ימים נוספים היא נושרת מעצמה. טיפול זה מלווה בכאב קל ולאחריו נשארות צלקות באזור המטופל.

שיטה נוספת ונפוצה מאוד היא צריבה של היבלות באמצעות מחט חשמלית. זהו טיפול יעיל מאוד המתאים לכל אזור שבו נמצאות היבלות, בשפתי הפות, בנרתיק, על הפין, בתעלה האנלית ובפי הטבעת. במהלך הטיפול צורב הרופא את הנגע מהשורש ועד לנשירתו וחובש את האזור בתחבושת הסופגת את הדימומים ואת ההפרשות. במצבים שבהם היבלות פנימיות, מתקיים הטיפול בחדר ניתוח תחת הרדמה. לאחר הטיפול החולה משוחרר לביתו כעבור מספר שעות וחוזר לביקורת לאחר שבוע.

גם לרפואה הטבעית יש שיטות לטיפול ביבלות באברי המין. לעומת הרפואה הקלאסית אשר אינה מרפאת את שורש הבעיה, אלא רק את הסימפטומים, הרפואה הטבעית טוענת כי במלחמה נגד היבלות באיבר המין יש צורך לחזק את מערכת החיסון של הגוף כדי שזו תתמודד עם הנגיף ועם היבלות שנוצרו כתוצאה מהימצאות הנגיף. הטיפול בשיטה הטבעית מתבצע באמצעות תמיסות מיוחדות המורכבות מתמציות של שורשים וצמחי מרפא שונים.

חשוב לדעת כי נגיף הקונדילומה הוא נגיף עיקש, במקרים רבים קשה להיפטר מהיבלות ואם הצלחתם להיפטר מהן, הן עלולות לחזור.