×

×

הפלה בטכניקת Dilation and Evacuation

D&E הם ראשי תיבות של Dilation and Evacuation שבתרגום לעברית הם הרחבה וריקון. זוהי שיטת הפלה המתאימה להריון בגיל מתקדם, בין השבוע הארבע עשרה של ההריון ועד לשבוע העשרים.

השיטה צברה פופולאריות רבה באמריקה בתחילת שנות השמונים של המאה ועשרים לאחר אישור החוק המתיר לבצע הפלה גם בשבועות מתקדמים של ההריון.

שיטה זו החליפה את השיטה הקודמת והפחות מוצלחת בלשון המעטה שבאמצעותה בוצעו הפלות בשבועות אלו של ההריון, הפלה באמצעות הזרקה של תמיסת סלין היפוטונית (תמיסת מי מלח) אל מי השפיר שברחם.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בתמיסת מלח (לא מומלץ) חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעו״ס ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


מהן הסיבות להפלה בשליש השני של ההריון?

הריון שהגיע לשליש השני שלו (טרימסטר שני) הוא הריון מתקדם עם עובר גדול ומפותח. בשבועות אלו ההפלה לא מבוצעת בשל הריון בלתי רצוי, אלא בשל סיבות רפואיות.

בטרימסטר השני אפשר לזהות בבירור מומים מולדים בעובר, הן על ידי בדיקת אולטרסאונד והן על ידי בדיקת מי שפיר. כאשר מזהים מום העלול לגרום לסבל רב לעובר או לסכנת חיים, ממליצים על ביצוע הפלה.

כאשר הריון עלול לסכן את בריאות האישה או לגרום להפרעה קשה לרך הנולד ימליצו הרופאים המטפלים על הפסקת הריון.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בתמיסת מלח (לא מומלץ) חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעו״ס ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


הפלה בטכניקת D&E הלכה למעשה

הפלה בשיטה זו מתבצעת בשני שלבים כדלקמן:

שלב ההרחבה - השלב הראשון של ההפלה, שלב שבו מרחיבים את הרחם. הרחבת הרחם מתבצעת באמצעות למינריות. הלמינריות הן מקלונים באורך של חמישה סנטימטר ובעובי של שלושה עד חמישה מילימטרים העשויים מחומרים בעלי יכולת גבוהה לספיחת נוזלים. ספיחת הנוזלים גורמת להגדלת קוטר הלמינריה באופן הדרגתי ובעקבות זאת גם הרחבה של צוואר הרחם.

ככל שההפלה מתרחשת בשבועות מאוחרים יותר, כך יש צורך בהרחבה משמעותית יותר של צוואר הרחם. ברוב המקרים יזמינו אותך אל בית החולים בערב שלפני ההפלה כדי להחדיר את הלמינריות עוד באותו הערב. החדרת הלמינריות אינה מכאיבה והיא מתבצעת ללא הרדמה.

כאשר ההפלה מתרחשת בין השבוע הארבעה עשר לשבוע השישה עשר יש צורך בהחדרה של בין שתי למינריות לשש, כאשר ההפלה מתרחשת בין השבוע השבעה עשר ועד לשבוע העשרים וארבע יש צורך להחדיר שמונה למינריות. אם לא ילדת בעבר, החדרת הלמינריות תתבצע במספר שלבים ולכן תידרשי להתאשפז יום לפני ביצוע ההפלה.

שלב ריקון הרחם - 12 שעות לאחר החדרת הלמינריות, שולפים אותן החוצה בהרדמה מלאה. לאחר שהלמינריות הוצאו מהרחם מבצע הרופא בדיקה וגינלית ידנית בעזרת מרחיב קשיח כדי לבדוק את מידת ההרחבה וההבשלה. במקרים מסוימים צריך להחדיר למינריות נוספות או אז תדחה ההפלה ליום המחרת.

לעתים יחליט הרופא על השלמת ההרחבה באמצעות מרחיבים קשיחים, אם הטיפול יצליח אפשר יהיה לעבור לשלב הבא, שלב ריקון הרחם. ריקון הרחם מתבצע באמצעות החדרת צינורית דקה אל הרחם, צינורית המחוברת למשאבה. זהו הליך פולשני וקצר יחסית שאורך כשלושים דקות בממוצע.

בהריון בן 13 שבועות עד ל- 15 שבועות הוצאת העובר תיעשה גם בעזרת מלקחי חילוץ, בהריון מתקדם יותר, עד השבוע העשרים וארבע, יעשה הרופא שימוש במגרד ובמכשיר וואקום כדי להוציא מהרחם את כל שאריות ההריון ולבצע ניקוי יסודי ומוחלט של הרחם. לאחר סיום פעולת הריקון, מזליפים בעירוי ורידי אוקסיטוצין - חומר הגורם להתכווצות הרחם ולהפחתת הדימום.

ההליך מסתיים ולאחריו תדרשי להתאוששות קצרה והשגחה למשך שעתיים עד ארבע שעות. לאחר ארבע שעות ולאחר שהרופא יוודא כי הטיפול עבר בהצלחה וללא סיבוכים, תשוחררי הביתה.


סיבוכים בהליך

הפלה בטכניקת D&E נחשבת לשיטה בטוחה במיוחד (יותר אפילו מהפסקת הריון באמצעות תרופות), למרות זאת ייתכנו מספר סיבוכים אפשריים כמו ניקוב הרחם, פגיעה באיברי האגן או במערכת העיכול, דימומים מוגברים, זיהום אגני, שאריות של תוכן הריון ברחם ועוד. שיעור הסיבוכים גבוה יותר ככל שההפלה מתרחשת בשבועות מתקדמים יותר.

כמו בכל הפסקת הריון בשליש השני של ההריון, כך גם בשיטה זו, ההפלה נחשבת למסוכנת יותר ובמקרים מסוימים היא עלולה לגרום לאובדן כושר הפריון בעתיד, לפגיעה בצוואר הרחם וברחם עצמו, ולסיבוכים העלולים לגרום ללידות מוקדמות בעתיד. יחד עם זאת, כאשר ההפלה מבוצעת בבית חולים ותחת השגחת רופא מיומן ובעל ניסיון, הסיכוי לסיבוכים משמעותיים נמוך באופן יחסי.

לאחר ביצוע ההפלה בשיטת ההרחבה והריקון ייתכן דימום ארוך העלול להימשך עד ארבעה עשר יום. במקרה שבו הדימום לא מפסיק לאחר כשבועיים יש לפנות בהקדם לרופא המטפל.

בשבוע הראשון שלאחר ההפלה יש להימנע משימוש בטמפונים ובמקומם צריך להשתמש בתחבושות היגייניות או פדים. אם את סובלת מכאבים כתוצאה מהתכווצות הרחם את יכולה להשתמש בתרופות משככות כאבים. לפני ביצוע ההפלה מומלץ לקחת אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהומים אפשריים.


הפלה עם חומרים מכווצי רחם

הפלה באמצעות חומרים המכווצים את הרחם מיועדת להריון בשבוע עשרים ועד לשבוע עשרים וארבע. במהלך ההפלה משתמשים בחומר מיוחד, פרוסטגלנדינים, חומר הגורם לכיווץ הרחם ולהופעת צירי לידה בתוך שש עד שתיים עשרה שעות. צירי הלידה גורמים לדחיפת העובר החוצה ועוזרים להקל על ביצוע ההפלה.

בשלב השני של ההפלה מוציא הרופא את העובר באמצעות גרידה או באמצעות שיטת ההרחבה והפינוי. בהריוןבגיל 23 שבועות מתחילים את הליך ההפלה בהזרקה של תמיסה מיוחדת, תמיסת KCL, אל לב העובר ורק לאחר מכן ממשיכים בשלבים האחרים של ביצוע ההפלה.

ביצוע הפלה באמצעות שימוש בחומרים המכווצים את הרחם נחשב להליך פולשני, קשה, מורכב ומכאיב. ברוב המקרים תקבלי תרופות חזקות נגד כאבים עוד במהלך ביצוע ההפלה וגם לאחריה.