×

×

הפלה פרטית

המונח הפלה פרטית אינו מונח רפואי מקצועי, אך בתחום ההפלות הוא בא להבדיל בין המצב שבו האישה עוברת את ההפלה במרפאה פרטית ובוחרת את רופא הנשים שיבצע את הפסקת ההריון לבין הפלה המתקיימת באחד מבתי החולים (הציבוריים) שבו לא מאפשרים לאישה לבחור את זהות הרופא שיבצע את ההפלה.

בישראל קיימים מוסדות רבים שקיבלו אישור ממשרד הבריאות לבצע הפסקות הריון, מוסדות ציבוריים כמו בתי חולים ומרפאות פרטיות המצוידות בחדרי ניתוח המאושרים ומפוקחים על ידי משרד הבריאות.

כל הפלה, גם הפלה פרטית, מצריכה אישור של הועדה להפסקת הריון הפועלת בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק. החוק אינו מאפשר לעבור הפלה באופן פרטי ללא ועדה ולפני ביצוע ההפלה יש לפנות לרופא כדי לקבל הפנייה לוועדות הנמצאות בבתי החולים שבהם מבצעים הפסקות הריון. החוק קובע כי כל אישה יכולה לבצע הפסקת הריון גם ללא הסכמת בן הזוג או ההורים למעט מצבים שבהם האישה אינה כשירה מבחינה נפשית.

המלצה חשובה!

אם את צריכה לעבור הפלה פרטית חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר הרופאים שלנו ימליצו לך איזה הפלה לעבור. העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מאותה העובדת הסוציאלית ומשני גניקולוגיים שמוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


סוגי הפלה פרטית

הפלה תרופתית היא הפלה המתבצעת באמצעות תרופה בשם מפיג’ין. תרופה זו גורמת לירידה באספקת הדם לעובר ומפרידה בין העובר לבין דופן הרחם. לאחר יומיים על האישה לחזור שוב אל המוסד שבו היא מבצעת את ההפלה ולקבל תרופה נוספת בשם צ’יטוטק הגורמת להתכווצות הרחם ולפליטה של תוכן הרחם אל מחוץ לרחם. לאחר קבלת התרופה השנייה, האישה נשארת למעקב בבית חולים למשך חצי יום בממוצע. הפלה באמצעות כדורים אינה נעשית בהרדמה, והיא יכולה להתבצע במקרה של הריון עד לשבעה שבועות.

הפלה כירורגית, הנקראת גרידה נחשבת לשיטה הנפוצה ביותר להפסקת הריון. הגרידה מבוצעת בחדר ניתוחים, בהרדמה מלאה באמצעות כלים כירורגיים השואבים את תוכן הרחם. הפסקת הריון באמצעות גרידה יכולה להתבצע עד לשבוע השלוש עשרה של ההיריון ולפעמים גם עד לשבוע העשרים. לאחר סיום פעולה הגרידה מומלץ להישאר בבית למנוחה של ארבעים ושמונה שעות.

המלצה חשובה!

אם את צריכה לעבור הפלה פרטית חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר הרופאים שלנו ימליצו לך איזה הפלה לעבור. העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מאותה העובדת הסוציאלית ומשני גניקולוגיים שמוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


מה עדיף, הפלה במוסד ציבורי או במרפאה פרטית?

ההבדל בין הפלה פרטית במוסד ציבורי לבין הפלות פרטיות המתבצעות במרפאות ובבתי חולים פרטיים מתבטא בעיקר בחופש הבחירה של הרופא המטפל. הפסקת הריון זהו תהליך פיזי המלווה בתהליכים נפשיים, ולכן חשוב מאוד לבחור את הרופא המטפל, להיפגש אתו לפני ביצוע ההפלה כדי לפתח תהליכי אמון ועל מנת להבטיח תחושה רגועה ונינוחה במהלך ולאחר ההליך.

במוסדות פרטיים ההפלות מתבצעות על ידי רופאים בכירים ובניגוד לבתי החולים הציבוריים ששם מי שמבצע את ההפלה הם לרוב רופאים מתמחים, אומנם בפיקוח רופא בכיר, אך עדיין אין זה סותר את העובדה כי עסקינן ברופאים מתמחים שטרם הספיקו לצבור מספיק ניסיון בהפלות.

בבתי חולים ציבוריים ייתכנו עומסים וצפיפות בחדרי ההתאוששות והמנוחה, מצב נדיר במרפאות הפרטיות. כל ההפלות המתבצעות במרפאות פרטיות הן הפלות חוקיות. כאשר את בוחרת מקום להפלה פרטית,חשוב שתזהרי ממקומות פרטיים לא רשמיים ולא מפוקחים על ידי משרד הבריאות אשר לא אחת גם מציעים הפלה ללא ועדה. מקומות אלו אסורים לפי החוק ולעתים הם מבצעים את ההפלה בתנאים ירודים העלולים לסכן את בריאותך.


כמה עולה לבצע הפלה פרטית?

הפלה פרטית שמאושרת על ידי הועדה להפסקת היריון יכולה לזכות במימון של סל הבריאות כאשר היא עונה על התנאים הבאים: הריון אצל נערה מתחת לגיל שמונה עשרה, הריון עם עובר בעל מום, הריון העלול לסכן את האישה ההרה, הריון שנוצר כתוצאה מאונס או מיחסי מין האסורים בחוק. חיילות זכאיות למימון מלא מטעם צה”ל עבור הפלה אחת בלבד, שוהה חסרת מעמד בחוק זכאית למימון של משרד הבריאות.

נשים פנויות בכל סטטוס, נשים שנכנסו להיריון מחוץ לנישואין ונשים נשואות שלא מעוניינות בהריון יידרשו לשאת במימון מלא של ההפלה הפרטית. חשוב לשים לב כי יש ביטוחי בריאות המשתתפים בהוצאות ההפלה.

כאמור, כל ביצוע הפלה מתחיל בפנייה אל הועדה להפסקת הריון, הפנייה אל הועדה כרוכה בעלות של כשלוש מאות וחמישים שקלים. במקרים של הריון אצל נערה מתחת לגיל שמונה עשרה או בביצוע הפלה להריון שנגרם כתוצאה מאונס או כל מעשה פלילי אחר, קופות החולים יממנו את ההפלה, כולל התשלום לועדה הרפואית.

במוסדות ציבוריים תידרש האישה לשלם עבור הפלה באמצעות כדורים כאלף ושמונה מאות שקלים ועבור הפלה באמצעים כירורגיים, גרידה, כאלפיים וחמש מאות שקלים בממוצע. במקרים של הפסקת הריון בשלבים מאוחרים יותר של ההריון המחיר יעלה בהתאם ויכול להגיע גם לשלושת אלפי שקלים ואפילו יותר. הגשה של דו”ח סוציאלי יכולה לסייע לקבלת הנחה לביצוע הפלה במוסדות ציבוריים. במרפאות פרטיות העלות של הפלה פרטית נקבעת בהתאם לסל השירותים שאותו הם מציעים. באופן עקרוני עלות ההפלה תהיה גבוהה יותר והיא סובבת סביב ה - 3,500 ש״ח. קראי עוד ובהרחבה כמה עולה לעבור הפלה.