×

×

הפלה טבעית

אחת מכל ארבע נשים בממוצע עוברת פעם אחת לפחות הפלה טבעית, מצב שבו ההריון מסתיים לפני שהעובר הוא בר חיות ומסוגל להתקיים מחוץ לרחם והגוף באופן טבעי פולט את השק ההריוני. הפלה טבעית יכולה להתרחש בכל שלב מתחילת ההיריון ועד לשבוע העשרים. לאחר השבוע העשרים זו תהיה לידה מוקדמת. אצל אישה צעירה הסיכוי להפלה הוא כחמישה עשר אחוז, אצל אישה מעל גיל ארבעים, הסיכוי עולה ומגיע לעשרים אחוז

בהפלה שלמה ההריון מפסיק ושק ההריון יוצא בשלמותו החוצה ללא צורך בהתערבות רפואית. בהפלה לא שלמה, ההריון מפסיק, שק ההריון נפלט החוצה, אך לא בשלמותו ויש צורך בהתערבות רפואית להשלמת ההפלה.

בהפלה נדחית, ההריון מפסיק, אך הגוף לא פולט את שק ההריון. במקרים כאלה לא תמיד תדעי שעברת הפלה ורק בדיקת אולטרסאונד תגלה זאת. בהפלה נדחית יש צורך בהתערבות רפואית שמוציאה את שק ההריון מהרחם.

המלצה חשובה!

אם את עומדת לעבור הפלה טבעית חשוב שתדעי כי בחלק מהמקרים צריך להשלים את ההפלה בבית חולים! עליך להיבדק תוך 24 שעות מרגע ההפלה שכן אם נשאר תוכן מההריון את עלולה לסבול מזיהום שיפגע בך קשות ויקטין את סיכוייך להרות שוב.


איך מזהים הפלה טבעית?

יש מספר סימנים שצריכים להדליק נורה אדומה להפלה טבעית בתחילת ההריון. אם בשליש הראשון של ההריון (טרימסטר ראשון) מתחילים כאבי בטן, חום גבוה או דימום וגינלי, אלו תמרורי אזהרה המחייבים בדיקה. דימום לפני הפלה טבעית יהיה בדרך כלל מלווה בהתכווצויות וכאבים בבטן התחתונה, לא תמיד הוא מעיד על הפלה, אך כדי להסיר ספק, חשוב להיבדק אצל רופא נשים ולכל הפחות לעבור בדיקת אולטרסאונד.

המלצה חשובה!

אם את עומדת לעבור הפלה טבעית חשוב שתדעי כי בחלק מהמקרים צריך להשלים את ההפלה בבית חולים! עליך להיבדק תוך 24 שעות מרגע ההפלה שכן אם נשאר תוכן מההריון את עלולה לסבול מזיהום שיפגע בך קשות ויקטין את סיכוייך להרות שוב.


גורמי הסיכון להפלה טבעית

הפרעות בכרומוזומים אחראים לכשבעים אחוז מההפלות בשליש הראשון של ההריון. כאשר מזהים בעיות בכרומוזומים אצל העובר, אין דרך למנוע את ההפלה, אך במקרים רבים יש סיכוי שההריון הבא יהיה תקין.

הפרעות במבנה הרחם של האישה עלולים לגרום לבעיות בהשתרשות העובר והשליה בחלל הרחם ולהביא להפלה.

הפרעות קרישה אשר מצמצמות את אספקת הדם לעובר עלולות להביא להפלות חוזרות.

פגיעה פיזית, חשיפה לחומרים מסוכנים, שימוש בתרופות מסוימות, זיהום, עודף משקל, עישון, צריכת אלכוהול מעל המומצע ושתיה מרובה של קפה, מעלים את הסיכון להפלות.


איך עושים הפלה טבעית?

כאשר קיים חשש להפלה הרופא יבצע בדיקת אולטרסאונד. אם הבדיקה תמצא שחלל הרחם ריק ולא מכיל חומר הריוני, כנראה שהתבצעה הפלה שלמה ואין צורך בהתערבות רפואית. אם בדיקת האולטרסאונד תגלה שעדיין נשארו ברחם תוצרי הריון, תאובחן הפלה בלתי שלמה ויהיה צורך בהתערבות רפואית כדי להשלים את התהליך.

כאשר גיל ההריון צעיר (החודש הראשון או עד סוף השבוע העשירי להריון), נוקטים בגישה שמרנית, לא עושים כלום וממתינים בסבלנות עד שהגוף ישלים את הפעולה באופן טבעי, הרחם תתכווץ ותפלוט את כל התוכן ההריוני. חשוב לבצע מעקב קפדני אחרי מצב הרחם כדי לוודא שזו אכן התרוקנה לגמרי.

במקרים מסוימים יש צורך לגרום להפלה טבעית. איך לגרום להפלה טבעית? באמצעות מתן תרופות הגורמות לכיווץ הרחם. אצל כשישים עד שבעים אחוז מהנשים טיפול זה יוביל להתרוקנות מלאה של הרחם.

ביצוע גרידה היא אחת הדרכים הנפוצות לריקון הרחם במקרה של הפלה. תהליך הגרידה מתבצע בשני שלבים, בשלב הראשון מרחיבים את צוואר הרחם ובשלב השני מחדירים לרחם צנתר שדרכו שואבים את רקמת ההריון ומרוקנים את חלל הרחם.


אתם שואלים, הרופאים עונים

ש. האם הפלה טבעית מעלה את הסיכוי להפלות חוזרות?

ת.כן. ההיסטוריה של הפלות בעבר אכן מעלות את הסיכונים להפלות חוזרות. אצל נשים שעברו בעבר בלידה שהסתיימה בלידת עובר חי, הסיכוי להפלה בהיריון הבא הוא כשניים עשר אחוז, אך אם חווית הפלה, הסיכוי להפלה חוזרת גדל ועומד על עשרים וארבעה אחוז. לעומת זאת אצל אישה שלא ילדה בעבר ילד חי וחוותה שתי הפלות או יותר, הסיכוי להפלה חוזרת גבוה במיוחד ועומד על ארבעים עד ארבעים וחמישה אחוז!

 

ש. האם לגיל האישה יש קשר להפלה?

ת. קיים קשר בין גיל האישה לבין הסיכונים להפלה. בין נשים בנות עשרים הסיכוי להפלה הוא כשתיים עשר אחוז, אך ככל שגיל האישה עולה, כך גם הסיכון להפלה עולה. בין נשים בנות ארבעים שכיחות ההפלה עומדת על כעשרים ושישה אחוזים ובהריון מעל גיל ארבעים שכיחות ההפלה גבוהה עוד יותר והיא עלולה להגיע לחמישים אחוז ואפילו יותר.

 

ש. האם כדאי לבצע הפלה טבעית בבית?

ת. כל מי שבוחרת לעבור הפלה טבעית בבית (לרוב הפלה טבעית בתחילת הריון) חייבת לדעת כי תהליך ההפלה כרוך בסיכונים ועליה להיות קשובה לגוף. הפלה טבעית בבית היא תהליך אינטימי, טבעי וללא התערבות רפואית. מרגע שהעובר הפסיק להתפתח יכולים לעבור מספר שבועות, בממוצע שלושה עד ארבעה שבועות, עד שההפלה תתרחש. יש נשים שאינן מסוגלות להתמודד עם הנטל הרגשי ובוחרות לפנות לטיפול רפואי כדי לסיים את ההריון מיד, אך לנשים רבות תקופה זו מצוינת לעיבוד האבל ולהשלמת תהליך הפרידה.

 

ש. איך עושים הפלה טבעית בבית?

ת. אם בחרת לעבור את ההפלה בבית רצוי להימצא במצב של שכיבה, מאחר ותהליך ההפלה כרוך באיבוד רב של דם ויש סיכוי של איבוד הכרה. במצב של שכיבה, זרימת הדם תהיה טובה יותר, לדם קל יותר להגיע לראש מאשר במצב של עמידה, והסיכויים לאיבוד ההכרה יפחתו. אם את מרגישה סחרחורת, אם את מרגישה חולשה גופנית אם יש מצב של איבוד הכרה ואם הדימום חזק ובלתי נשלט יש להתפנות מיד לבית חולים. בגמר ההפלה, לאחר עשרים וארבע שעות יש להגיע אל הרופא לבדיקה.

 

ש. מתי מקבלים מחזור לאחר הפלה טבעית?

ת. באופן טבעי המחזור החודשי אמור להגיע בין שלושה שבועות עד חודש לאחר סיום תהליך ההפלה. לאישה שמעוניינת להרות שוב מיד לאחר ההפלה מומלץ להמתין לפחות עד לאחר המחזור הראשון.