×

×

הפלה בתמיסת מלח

הפלה באמצעות מלח היא שיטת הפלה המתבצעת רק במקרים נדירים. שיטת הפלה זו פותחה בשנות השלושים של המאה העשרים על ידי גניקולוג רומני. בשנים הראשונות השיטה הייתה מאוד מקובלת, אך לאחר תקופה לא ארוכה תדירות השימוש בשיטה פחתה מאחר והיא גרמה לתופעות לוואי ולעתים גם למות.

כבר בשנות השישים הופסק השימוש בשיטת הפלה זו במדינות רבות כמו יפן, שבדיה וברית המועצות ובעקבותיהן במדינות רבות נוספות. במאה העשרים ואחת, מאה המאופיינת ברמה גבוהה של הרפואה, רצוי להעדיף במקרים רבים הפלה בשיטות אחרות.

חשוב להדגיש כי חל איסור על ביצוע הפלות באופן עצמי בבית וכמו בכל שיטת הפלה אחרת גם הפלה על ידי תמיסת מלח מחייבת אישור מהועדה להפסקת הריון.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בתמיסת מלח (לא מומלץ) חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעו״ס ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


כמה דברים שחשוב לדעת על הפלה

הפלה היא פעולה המתרחשת למטרת הפסקת ההריון. כאשר ההפלה מתרחשת לפני שניים עשר שבועות של הריון, הנספרים מהיום הראשון של המחזור האחרון, היא מוגדרת כהפלה מוקדמת, כאשר היא מתרחשת לאחר שתיים עשרה שבועות ועד לשבוע העשרים היא מוגדרת כהפלה מאוחרת.

ההפלות מתחלקות לשתי קבוצות: הפלה טבעית, הנקראת בשפה המקצועית הפלה עצמונית, או הפלה מלאכותית. להפלה הטבעית יש מספר צורות כמו הפלה צפויה, הפלה שלמה או בלתי שלמה, הפלה טיפולית ועוד. הפלה מלאכותית היא הפלה יזומה שבה מסיבות שונות יש צורך לבצע את הפסקת ההריון כמו התפתחות בלתי תקינה של העובר, הריון המסכן את חיי האישה והריון בלתי רצוי.

הפלה באמצעות תמיסת מלח שייכת לקבוצת ההפלות המלאכותיות. ביצוע הפלה בישראל ללא אישור של ועדה רפואית נחשב לעבירה פלילית ורופא שמבצע הפלה ללא אישור עובר על החוק וצפוי למאסר. הוועדות הרפואיות פועלות בבתי החולים (ציבוריים ופרטיים) שבהם מבצעים הפלות.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בתמיסת מלח (לא מומלץ) חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעו״ס ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


6 דברים שכדאי לדעת על הפלה בתמיסת מלח

הפלה באמצעות תמיסת מלח מתבצעת החל מהשבוע השישה עשר של ההריון ועד לשבוע השלושים ושניים ובתנאי שיש מספיק נוזל בשק מי השפיר שבתוכו נמצא העובר.

הפלה בתמיסת מלח מתבצעת במקרים שבהם הפסקת ההריון בשיטות אחרות עלולה להעמיד את האם או את העובר בסיכון כמו למשל אצל נשים החולות במחלות אונקולוגיות או אצל נשים הסובלות ממחלות במערכת העצבים.

מחדירים מחט ארוכה דרך קירות הבטן של האישה ההרה אל תוך החלל הפנימי של שק מי השפיר. באמצעות המחט שואבים את מי השפיר החוצה ובמקומם מחדירים תמיסת מי מלח אל תוך שק מי השפיר. מי המלח מקיפים את העובר והוא שואף ובולע אותם. המים המלוחים חודרים אל מערכת העיכול של העובר ומשם אל מערכת הדם שלו. המלח הורס את דפנות נימי הדם, גורם להרעלת מלח חריפה הגורמת להתרחבות כלי הדם אצל העובר, לבצקת, לדימומים ולהתפוצצות כלי הדם ובתוך מספר שעות לאחר הזרקת תמיסת מי המלח אל תוך שק מי השפיר העובר מת. מות העובר גורם להופעת צירי לידה ומוביל ללידה מוקדמת.

תמיסת המלח הורסת את השכבה החיצונית והדקה של העובר ושורפת את עורו. כתוצאה מהטראומה של העובר עלולות להיגרם לאם עוויתות וכאבים ולעתים קרובות השפעה פסיכולוגית חזקה.

התינוקות הנולדים נראים כמי שבושלו במים רותחים, לעתים הם נולדים כאשר הם עדיין חיים והם מתפתלים מכאבים בשל הכוויות הקשות. במקרים נדירים נשאר העובר בחיים, אך הוא נותר נכה.

נשים רבות שעברו הפלה באמצעות תמיסת מלח מתארות את ההפלה כחוויה קשה במיוחד המלווה בייסורים רבים. הן סיפרו כי התינוק מתחיל לפרוץ מיד לאחר הזרקת התמיסה כדי למנוע את העינויים הקשים. כל הפלה מלווה בטראומה לגוף ולנפש, אך הפלה בבהזרקת תמיסת מלח מלווה בטראומות גדולות הרבה יותר.


מהן הסכנות ותופעות הלוואי האפשריות?

הזרקה של תמיסת מי המלח אל שק מי השפיר עלולה לגרום לנשים רבות לקרישיות יתר. קרישיות יתר מתבטאת בקרישיות בלתי מבוקרת ברחבי הגוף, בדימומים חמורים, בהתקפים, בהשפעה על מערכת העצבים ולעתים אף למוות. כאשר התמיסה מוזרקת בטעות אל מערכת הדם של האישה היא עלולה לגרום לה למוות. כמו כל הפלה גם הפלה בתמיסת מלח עלולה לפגוע בסיכויי הפוריות בעתיד אולם הסיכויים לכך נמוכים מאוד.