×

×

הפלה בשאיבה

על אף השימוש הנפוץ באמצעי מניעה שונים, מספר ההריונות הבלתי רצויים עדיין גבוה באופן יחסי מסיבות שונות, בין השאר בשל שימוש לא נכון באמצעי מניעה, חוסר עקביות בנטילת הגלולה היום יומית, שכחה, קיום יחסי מין בכפייה ללא הגנה ועוד. הצורך בקיום הפלה בטוחה חשוב לנשים שהרו באופן בלתי מתוכנן ומעניק להן את השליטה על גופן.

בישראל, וגם בעולם, קיימות מספר שיטות להפסקת הריון, השיטה הנפוצה מבין כולן היא הפלה בשאיבה (Suction curettage) או גרידת שאיבה. גרידת השאיבה החליפה את שיטות הגרידה הישנות שהיו מסובכות יותר וכללו אחוז גבוה יותר של סיבוכים. גרידת שאיבה היא השיטה הנפוצה ביותר להפלה בעולם כולו וגם בישראל כאשר אחוזי ההצלחה מההליך עומדים על כתשעים ותשעה אחוזים.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בשאיבה חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעובדת סוציאלית ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


הפלה באמצעות שאיבה – איך זה עובד?

בישראל כל הפלה דורשת אישור של ועדה להפסקת הריון, לכן לפני שהאישה מתחילה בתהליך ביצוע ההפלה עליה לפנות אל הועדה שהיא בעלת הסמכות הבלעדית לאשר את ביצוע ההפלה. הוועדות להפסקת הריון נמצאות בבתי החולים שבהם מבצעים את ההפלות והן מורכבות משלושה חברים, רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה, רופא מומחה נוסף ועובד סוציאלי. החוק מחייב כי בין חברי הועדה חייבת להיות לפחות אישה אחת.

הועדה להפסקת ההריון מאשרת את הפסקת ההריון על פי ארבעה קריטריונים, כאשר העובר אינו בריא מבחינה גופנית או נפשית, כאשר האישה הרתה כתוצאה מיחסי מין שמחוץ לנישואין, כאשר גיל האישה ההרה הוא מתחת לשמונה עשרה שנים או מעל ארבעים שנה או כאשר ההריון נובע מיחסי מין האסורים לפי החוק הפלילי כמו אונס לדוגמה.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי כתשעים ושמונה אחוז מהבקשות המוגשות לועדה מקבלות את האישור לבצע הפסקת הריון. לאחר קבלת האישור תעבור האישה את ההפלה בבית החולים שבו אישרה הועדה את הפסקת ההיריון.

ביום ההפלה תעבור האישה בדיקה גופנית כללית, בדיקות דם, בדיקת אולטרסאונד ובדיקה גניקולוגית. בבדיקה יעקוב הרופא אחרי מבנה הרחם כדי לדעת האם רחם האישה היא רחם קדמית או אחורית, האם יש פגמים במבנה האנטומי של הרחם ועוד, הרופא יעקוב גם אחרי הנפח של תוכן הרחם בהתאם לגיל הריון ולשבוע שבו מתבצעת ההפלה ולאחר שיאסוף את כל הנתונים הוא יתכנן את תהליך ביצוע ההפלה בדרך הטובה ביותר.

הפסקת הריון באמצעות שאיבה מבוצעת בשליש הראשון של ההריון, בדרך כלל בין השבועות השישי לשבוע האחד עשרה, אך לא יותר מאוחר מהשבוע השלושה עשר להריון. זהו תהליך קצר בן עשרים דקות המתבצע בחדר ניתוח בהרדמה מלאה.

בשלב הראשון של התהליך ירחיב הרופא את צוואר הרחם כדי לאפשר את הכנסת המכשור הגניקולוגי אל תוך הרחם. הרחבת הרחם מתבצעת באמצעות חומר סופח נוזלים, החומר הסופח נוזלים מתרחב וכך הוא מרחיב את צוואר הרחם בהדרגתיות.

לאחר ההרחבה מחדיר הרופא אל הרחם צינורית בקוטר של שלושה עד ארבעה מילימטר ואליה הוא מחבר מזרק בקוטר של חמישים עד שישים מילימטר ושואב את תוכן ההריון. הרופא חוזר על פעולת השאיבה כעשרים עד שלושים פעמים עד אשר הוא מצליח לרוקן לגמרי את הרחם מתוכן ההריון הלא רצוי. במשך כל פעולת השאיבה עוקב הרופא אחרי מצב הרחם ואחרי התקדמות הפעולה באמצעות מכשיר האולטרסאונד.

לאחר סיום תהליך הגרידה יוודא הרופא, באמצעות האולטרסאונד, כי ברחם לא נשארו שאריות הריון. במקרה שנשארו שאריות הריון יבצע הרופא באמצעות מכשור מיוחד גרידה עדינה מאוד של חלל הרחם. לאחר התהליך תישאר האישה בבית החולים כשלוש שעות להתאוששות שלאחריהן היא תשוחרר לביתה. במהלך חמשת הימים שלאחר ההפלה עליה לקבל טיפול אנטיביוטי.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בשאיבה חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעובדת סוציאלית ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


סיבוכים מהפלה בשאיבה

לאחר ההפלה ייתכנו דימומים חזקים, סיכון לניקוב דופן הרחם, צרציות וחתכים בצוואר הרחם. לאחר שבעים ושתיים שעות ייתכנו סיבוכים מאוחרים כמו תוכן הריוני שנשאר בתוך הרחם שעשוי לגרום לזיהום ולחום גבוה. כדאי לציין כי הסיבוכים הקשים כתוצאה מהפלה בשאיבה המצריכים טיפול רפואי הם סיבוכים נדירים אולם אחוז הסיכויים לסיבוכים עולה כאשר גיל ההריון המופסק עולה.


מהם היתרונות של הפלה באמצעות שאיבה / גרידה?

היתרון הגדול של הפלה בשאיבה לעומת שיטות ההפלה הישנות נובע מהמהירות שבה מתבצעת ההפלה ומהבטיחות שלה. השאיבה המהירה גורמת לאיבוד מופחת של דם, לפחות דימומים והיא מפחיתה את הסיכון של ניקוב הרחם. כאשר מבצעים את ההפלה בתנאים נוחים וסטריליים ובאמצעות רופא מיומן, שיעור הכישלונות נמוך מאוד ואחוזי ההצלחה עומדים על כתשעים ותשעה אחוזים!!!