×

×

הפלה בכדורים

הפלה בכדורים, הנקראת גם הפסקת הריון תרופתית, היא שיטה חדשנית להפסקת הריון המתאימה לנשים הרות הנמצאות בשלבים הראשונים של ההריון. בהוראת משרד הבריאות אפשר לבצע הפלה תרופתית באמצעות כדורים מיוחדים עד לשבוע השביעי או עד ליום הארבעים ותשע מיום המחזור האחרון. את הפסקת ההריון בכדורים אפשר לבצע רק במוסד רפואי מפוקח ומסודר שקיבל רישיון לבצע הפלות כמו בית חולים או מרפאות פרטיות המחזיקות ברישיון מטעם משרד הבריאות.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בכדורים חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעובדת סוציאלית ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


איך עושים הפלה עם כדור?

בראשית התהליך תיפגש האישה עם רופא מומחה כדי לבצע בדיקת אולטרסאונד ולקבל הסבר מהרופא על התהליך שאותו היא עומדת לעבור. הרופא יסביר לאישה על היתרונות של כדורי הפלה, על החסרונות, על ההשלכות של הפסקת ההריון ועל התחושות המלוות את התהליך הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית.

הפסקת הריון בכדורים תתבצע באמצעות שני סוגים של כדורים, כדור מפיג’ין וכדור ציטוטק. כדור המפיג’ין הוא הכדור האחראי על חסימת הורמון הפרוגסטרון. לאחר לקיחת הכדור, רירית הרחם תתנתק וההיריון יופסק. המטופלת אמורה להישאר במשך שעתיים במרפאה לצורך מעקב.

את כדור הציטוטק תיקח האישה כעבור ארבעים ושמונה שעות. הכדור יגרום להתכווצות ברחם והרחם תפלוט באופן טבעי את שק ההריון. לאחר נטילת הכדור להפלה תישאר האישה להשגחה במרפאה במשך כשש שעות. תהליך ההפלה מלווה בכאבים ובדימום חזק. עיקר הדימום המאסיבי מתרחש מיד לאחר ההפלה כאשר האישה עדיין שוהה במרפאה וממשיך כשבועיים לאחר לקיחת הכדורים. הדימום מסתיים כאשר הרחם מתרוקנת מתוכן ההריון.

לאחר כשבועיים עליך להגיע לפגישת ביקורת וכדי לוודא שההפלה הסתיימה בהצלחה. הגניקולוג יבצע בדיקת אולטרסאונד שבעזרתה הוא יוודא כי לא נותרו שאריות הריון ברחם. אם תוצאות הבדיקה יצביעו על הימצאות של שאריות הריון ברחם יוכל הרופא לבחור באחת משתי הדרכים, לתת לך כדור נוסף של ציטוטק שיחיש את תהליך ההפלה או לבצע הפלה באמצעות גרידה.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בכדורים חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מעובדת סוציאלית ומשני רופאים אשר מוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


הפלה בכדורים סיכונים ותופעות לוואי

סיכויי ההצלחה של השימוש בגלולה להפלה גבוהים ועומדים על מעל לשמונים וחמישה אחוז. מנתוני משרד הבריאות עולה כי כחמישה אחוז ממקרי ההפלה נכשלים ומסתיימים בגרידה. על אף שההפלה התרופתית קלה יותר מאשר הגרידה ואינה כרוכה בתהליך פולשני, תהליך יציאת תוכן הרחם עלול לקחת זמן רב והוא כולל דימום נרתיקי וכאבים. חלק מהנשים סובלות מאוד לאחר לקיחת כדורים להפלה והן עלולות להיות מוגבלות מבחינה פיזית ולהפסיד ימי עבודה. כמו בכל הפלה גם בהפלה בכדורים קיים סיכון נמוך של פגיעה באפשרות להרות בעתיד.

במהלך ההפלה עובר הרחם טראומה העלולה להביא להידבקויות ולתהליך של יצירת צלקת ברירית הרחם . חשוב לדעת כי הטראומה הנגרמת לרחם בעקבות הפלה בכדורים פחותה בהרבה בהשוואה להפסקת הריון באמצעות גרידה. לאחר ההפלה ייתכנו תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות, כאבי ראש, סחרחורת, חום, צמרמורת, כאבים בחזה, פריחה והרגשה כללית רעה.


הפלה בכדורים שאלות ותשובות

ש. כמה עולה הפלה בכדורים?

ת. ביצוע כל הפלה כרוך באישור הועדה להפסקת הריון. הפנייה אל הועדה כרוכה בתשלום של שלוש מאות ושישים שקלים, מחיר המתעדכן אחת לתקופה. הפלה באמצעות כדור להפסקת הריון זולה יותר מאשר הפלה באמצעים כירורגיים. בהפלה תרופתית אין צורך בחדר ניתוח, בהרדמה ובהליך כירורגי, אלא רק בנטילת כדורים הגורמים להפסקת ההריון, מחיר ההפלה משתנה בין בית חולים ציבורי למרפאה פרטית, בבית חולים ציבורי מחיר ההפלה עולה כאלף וארבע מאות שקלים ואילו במרפאה פרטית ההפלה תעלה סביב אלפיים וחמש מאות שקלים. חשוב לציין כי מחיר ההפלה עלול להשתנות ממרפאה למרפאה ולפני ביצוע ההפלה כדאי לברר את המחיר המדויק.

 

ש. האם אפשר לקנות כדורים להפסקת הריון ללא מרשם?

ת. לא. אי אפשר לקבל כדור להפלה ללא מרשם ולמעשה אין אפשרות לקנות את הכדורים בבית מרקחת. ביצוע ההפלה מחייב פיקוח ומעקב על ידי רופא מומחה ואת ההפלה אפשר לבצע רק בבתי חולים או במרפאות שקיבלו אישור ממשרד הבריאות לבצע הפלות.

 

ש. עד איזה שבוע אפשר לעשות הפלות בכדורים?

ת. הפלה בכדור אפשר לבצע עד השבוע השביעי של ההיריון. לאחר מכן אפשר לבצע הפלה רק באמצעות גרידה וגם זה רק עד השבוע השתיים עשרה ובמקרים מיוחדים עד השבוע העשרים. הפסקת היריון בשבוע מעל לשבוע 20 נחשבת ללידה.

 

ש. מה עדיף הפלה בכדורים או הפלה באמצעות גרידה?

ת. הפלה באמצעות כדורים יכולה להתבצע רק עד השבוע השביעי. בשבועות מתקדמים יותר לא עומדת בפני האישה הבחירה, היא חייבת לבצע הפלה באמצעות גרידה. הסיכונים בהפלה תרופתית פחותים מאשר הסיכונים בהפלה כירורגית המתבצעת בהרדמה מלאה ובשימוש במכשור רפואי אשר עלול ליצור נקב בחלל הרחם. המחיר של הפלה באמצעים כירורגיים גבוה יותר מאשר המחיר של הפלה תרופתית. בשתי ההפלות קיים הסיכון כי ההפלה לא תתבצע בשלמות וחלק מהשליה יישאר ברחם ויגרום לזיהום. הפלה תרופתית עלולה להימשך זמן רב ולא תמיד אפשר לצפות במדויק כמה זמן היא תארך, לעומת זאת גרידה היא הליך קצר המתבצע באשפוז יום וכבר לאחר מספר ימי מנוחה אפשר לחזור לשגרה. כאשר מדובר בנשים עסוקות להפלה בגרידה יש יתרון.

 

ש. האם היכולת להרות בעתיד נפגעת בעקבות הפלה תרופתית בכדורים?

ת. אין אפשרות לנבא את היכולת להרות בעתיד בעקבות ההפלה התרופתית. תמיד קיים הסיכון להידבקויות ברחם ולפגיעה ביכולת להרות, אם כי הפלה בכדורים נחשבת להליך פחות מסוכן מאשר גרידה.

 

ש. האם הפלה תרופתית דורשת אישור של הועדה להפסקת הריון?

ת. כן, כל הפלה בכל דרך מחייבת אישור של הועדה להפסקת הריון. הועדה נמצאת בבתי החולים שבהם מבצעים הפלות והיא מונה שני רופאים ועובדת סוציאלית. לפי נתוני משרד הבריאות, כתשעים ושמונה אחוז מהבקשות המופנות לועדה מאושרות.