×

×

הפלה בוואקום

הפלה בוואקום היא אחת השיטות הנפוצות ביותר לסיום הריון בשלבים הראשונים שלו, בשפה המקצועית נקראת השיטה Suction Curettage ובארצות הברית היא נחשבת לפרוצדורה הנפוצה ביותר להפסקת ההריון וגם בישראל רופאים רבים ממליצים עליה.

ההפלה בוואקום כרוכה בפינוי של תוכן ההריון באמצעות שימוש בצינור יניקה העשוי מפלסטיק המחובר למכשיר שאיבה. ההליך מתאים להפסקת היריון עד לשתיים עשרה או שמונה עשרה שבועות מהמחזור החודשי האחרון, בהתאם להחלטת הרופא, והיא מתאימה להפלות ספונטניות, להפלות יזומות ומשמשת גם כבדיקה לביופסיה של רירית הרחם.

בניגוד להפלות בשיטות אחרות הפלות בוואקום מצריכות הרחבה קלה יותר של צוואר הרחם ולכן יש סיכון נמוך יותר לאיבוד דם. ברוב המקרים תשתחררי הביתה לאחר מספר שעות ממועד ההפלה. כמו לפני כל הפלה יזומה, גם לפני ביצוע הפלה בוואקום יש צורך באישור של הועדה להפסקת הריון.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בוואקום חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מאותה העובדת הסוציאלית ומשני גניקולוגיים שמוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


איך מתבצעת הפלה בוואקום?

הפלה בוואקום מתרחשת בשלבים הראשונים של ההריון עד לשבוע השתיים עשרה או השמונה עשרה ובהתאם להחלטת הרופא. בשיטה זו יונקים את העובר באמצעות מכשיר שאיבה בתהליך הנמשך בין עשר דקות ועד לרבע שעה.

שאיבת וואקום מתבצעת או בהרדמה מקומית או באמצעות הרדמה מלאה שבה את מורדמת כליל. לאחר ביצוע ההרדמה מרחיב הרופא את צוואר הרחם על מנת לספק גישה נוחה אל הרחם.

מספר שעות לפני התחלת ההפלה מחדירים אל צוואר הרחם חומר שמטרתו לרכך את האזור ולהקל על ביצוע הרחבת צוואר הרחם, במקרים מיוחדים תקבלי תרופות נוספות דרך הפה.

בשלב הראשון של ההפלה מרחיב הרופא את צוואר הרחם כדי לאפשר הכנסת מכשירים גניקולוגיים אל הרחם. את ההרחבה אפשר לבצע באמצעות מכשור רפואי מיוחד או בטיפול בשם “למינירה”, המתבצע באמצעות אצות הסופחות מים ואשר מרחיבות את צוואר הרחם.

בהריון בן פחות משבעה שבועות לא תמיד יש צורך להרחיב את צוואר הרחם. במצבים אלו מחדירים צינורית בקוטר של שלושה עד ארבעה מילימטרים, אליה מחברים מזרק בקוטר של חמישים עד שישים מילימטרים ושואבים את תוכן ההריון.

על פעולות השאיבה חוזרים מספר פעמים עד שכל תוכן ההריון נשאב החוצה. בסיום הטיפול מושכים החוצה את הצינורית באמצעות הפעלת לחץ מתמשך.

בהריונות עד גיל שמונה עשרה שבועות מתבצע הטיפול בהרדמה מלאה. אל רחם האישה מכניסים מגרדת, הנקראת בשפה המקצועית “קורטה”, את הקורטה מחברים לכלי איסוף המחוברים למכונת שאיבה חשמלית ושואבים את תוכן ההריון. בסיום הטיפול מכניסים קורטה נוספת ומגרדים בעדינות את פני השטח של רירית הרחם כדי לוודא שלא נשארו ברחם שאריות הריון.

המלצה חשובה!

אם את רוצה לעבור הפלה בוואקום חשוב שתדעי כי את לא לבד! אנחנו נלווה אותך בדיסקרטיות לאורך כל ההליך באופן המהיר והמקצועי ביותר כאשר העובדת הסוציאלית שמלווה כל אשה שמעוניינת בהפלה, תכין אותך לקראת הועדה להפסקת הריון שחייבים לעבור ע״פ החוק. החלטת הועדה שמורכבת מאותה העובדת הסוציאלית ומשני גניקולוגיים שמוסמכת ע״י משרד הבריאות ומבוצעת אצלנו בחדרי הניתוח, תימסר לך מידית ותישמר באופן חסוי.


יתרונות ההפלה בוואקום

תהליך ההפלה קצר ומהיר יותר ביחס לשיטות אחרות. משך ההחלמה קצר יותר והסיכוי לכישלון הטיפול, לסיבוכים ולתופעות לוואי נמוך יותר. הפלה בוואקום מפחיתה את הסיכון לניקוב הרחם במהלך ההפלה, גורמת לאיבוד מופחת של דם ומפחיתה באופן משמעותי את הסכנה לדימום.


סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי

הסיבוכים הנפוצים של הפלה בוואקום הם זיהום, דימום מרובה וניקוב רחמי. בעקבות ההפלה את עלולה לסבול מדימום חמור הנמשך מעל לשעתיים, דימום המכיל קרישי דם גדולים. במקרים חמורים תסבלי מאובדן דם משמעותי.

קיים חשש לזיהום ברחם, בשחלות או בחצוצרות העלול במקרים חמורים לגרום להידבקויות ולפגוע בסיכויי הפריון בעתיד.

בעקבות ההרחבה המכאנית של צוואר הרחם עלולה להיגרם אי ספיקה של צוואר הרחם ולידות מוקדמות בעתיד. הסימנים המעידים על הזיהום הם כאבי ראש, סחרחורת, חולשה, כאבי שרירים ולפעמים גם חום.

סיבוכים נוספים שצריכים להדליק נורה אדומה הם חום גבוה מעל לשלושים ושמונה מעלות צלסיוס, הקאות הנמשכות ברציפות מעל לארבע שעות, נפיחות בבטן, הפרשות מהנרתיק המלוות בריח רע וחריג, אדמומיות ונפיחות באזור אברי המין, כאבי בטן עזים. במצבים אלו חשוב לפנות בהקדם לרופא.

סיבוכים אופייניים להרדמה כמו בחילות, הקאות, ובמקרים חמורים יותר כאבי שרירים, תגובת אלרגיה חריפה, נזק לקנה הנשימה כתוצאה מהחדרת ממכשיר ההנשמה.