×

×

הליכים אבחוניים בגניקולוגיה

גניקולוגיה היא ענף ברפואת נשים שעוסק בכל המחלות שקשורות לאיברי האגן כולל סיבוכים מוקדמים של הריון. אבחון מדויק, נכון ובזמן של הרחם והשחלות עשוי למנוע התפתחות מחלות שעשויות להיות קטלניות.

שימי לב! אם את סובלת מכאב לא מוסבר באזור הבטן התחתונה, אם את מרגישה בגירוד באזור הנרתיק, אם את חשה ב״שריפה״ בדרכי השתן שחוזרת על עצמה כל כמה שבועות (דלקת בדרכי השתן) ואם את רואה הפרשה לא ברורה על התחתון מומלץ לפנות לבדיקה ולהתייעץ עם גניקולוג מעבר לבדיקה השגרתית שמומלצת אחת לשנה. לפנייך סקירה של מספר הליכים אבחוניים בגניקולוגיה והסיבה שהבדיקה נדרשת.


הליכים אבחוניים בגניקולוגיה

בדיקת פאפאניקולאו (פאפ) - כדי לבדוק אפשרות של סרטן, הרופאים ממליצים שנשים יעברו בדיקהת פאפ פעם אחת בשנה, לאחר המגע המיני הראשון או החל מגיל שמונה עשרה. מדובר בליך בטוח שנמשך מספר שניות בלבד במהלכו מגורדים תאים מצוואר הרחם. לקריאה בהרחבה אודות בדיקת פאפ

קולפוסקופיה - צפייה בצוואר הרחם מבעד לזכוכית מגדלת כפולה, המגדילה פי עשרה, בחיפוש אחר סימנים לסרטן, לעתים קרובות, בעקבות תוצאות אנומליות שהתקבלו בבדיקת פאפ, הקולפוסקופיה היא הליך קצר (אורך דקות בודדות) ובלתי מכאיב שאינו מחייב הרדמה.

ביופסיה - ביופסיה של צוואר הרחם והנרתיק מבוצעת לרוב בעזרת קולפוסקופיה, כדי שדגימות הרקמה יוצאו מהאזור שנראה חריג ביותר. ביופסיה של אזור קטן כגון פות מבוצעת על פי רוב במרפאה, בהרדמה מקומית, ביופסיה של צוואר הרחם אינה מצריכה בדרך כלל הרדמה. אם יש חשד לסרטן, מרחיקים לפחות שישה מילימטר של רקמה לצורך בדיקה מיקרוסקופית.

גרידה תוך צווארית - מכשיר קטן מוחדר אל תוך התעלה של צוואר הרחם, כדי לגרד רקמה. פתולוג בודק רקמה זו מבעד למיקרוסקופ. תהליך הגירוד מבוצע בדרך כלל תוך כדי קולפוסקופיה.

קוניזציה של צוואר הרחם (ביופסיה חרוטית) - פיסת רקמה בצורת חרוט שאורכה 1 - 2.5 סנטימטרים וקוטרה המרבי 1.80 ס״מ, מורחקת מצוואר הרחם. החיתוך נעשה בעזרת לייזר, צורב חשמלי (חום) או סכין, ומחייב הרדמה, בדיקה זו נערכת לאחר שהתקבלו תוצאות אנומליות בביופסיה, והיא עוזרת לאשר את האבחנה או להרחיק את הרקמה האנומלית.

ביופסיה של רירית הרחם - צינורית דקה, ממתכת או מפלסטיק, מוחדרת דרך צוואר הרחם אל תוך חלל הרחם. הרופא מזיז את הצינורית בכל הכיוונים, ומכשיר יניקה המותקן בקצה החיצוני שלה מסיר ואוסף רקמה מרפידת הרחם (אנדומטריום). רקמה זו נשלחת למעבדה, בדרך כלל כדי לקבוע את הגורם לדימום אנומלי. ביופסיה זו מבוצעת במרפאה. היא אינה מחייבת הרדמה, וגורמת להתכווצויות שדומות לכאבי וסת.

היסטרוסקופיה - צינורית דקה, שקוטרה כ- 8 מילימטרים, מוחדרת דרך צוואר הרחם אל חלל הרחם. הצינורית מכילה סיבים אופטיים אשר מעבירים אור. לצורך סקירת החלל החשוך, ולעתים גם מכשיר ביופסיה או מכשיר צריבה חשמלית. הרופא מאתר את מקום הדימום האנומלי או אנומליות אחרות באמצעות הצינורית, ואחר כך מפיק דגימה לביופסיה. לחלופין, האזור החריג נאטם או מורחק. הליך זה מבוצע במרפאה או בבית חולים, במקביל לגרידה.

גרידה - הרופא מרחיב את צוואר הרחם בעזרת מלקחי מתכת, כך שיוכל להחדיר לרחם מכשיר דמוי כפית (מגרד) כדי לגרד את רפידת הרחם. הליך זה נועד לאבחון אנומליות ברירית הרחם, אשר עולות מתוצאות הביופסיה, או לטיפול בהפלה לא מושלמת. במקרה כזה משתמשים בצינורית פלסטיק עם מכשיר יניקה המותקן בקצה החיצוני. הגרידה מתבצעת בבית החולים ותחת הרדמה כללית.

היסטרוסלפינגוגרפיה - טכנאי מבצע צילום רנטגן, לאחר הזרקת חומר צבע שנראה בצילום רנטגן דרך צוואר הרחם, במטרה להתוות את קווי המתאר של חלל הרחם והחצוצרות. בדיקה זו, שהיא חלק ממערך המבדקים שנועד לתאר את הגורמים לעקרות, נערכת במרפאה ועלולה לגרום אי נוחות, לעתים בצורת עוויתות. משום כך נותנים למטופלת משכך כאבים.

סריקת אולטראסאונד (סונוגרפיה) - גלי קול (בתדר גבוה מכדי להישמע) מכוונים דרך דופן הבטן או הנרתיק. דפוס ההחזרה שלהם מאברים פנימיים מופיע על צג ומסייע לרופא לקבוע את מצבו או גודלו של העובר, וכן לאבחן אנומליות עובריות, הריון רב עוברי, הריון חצוצרתי, גידולים, ציסטות או אנומליות אחרות באברי האגן. בדיקה זו אינה מכאיבה, היא משמשת גם כאמצעי בקרה בעת ביצוע דיקור מי שפיר ובדיקות דגימה אחרות מסוג זה.

לפרוסקופיה - צינור צפייה צר, המכיל סיבים אופטיים, מוחדר אל תוך חלל הבטן דרך חתך שנעשה בתחתית הטבור, פחמן דו חמצני משמש לניפוח הבטן כך שכל האברים במרחב הבטן והאגן נראים בבירור. לעתים קרובות, לפרוסקופיה משמשת לקביעת הגורם לכאב באגן, לעקרות ולבעיות גינקולוגיות אחרות, אפשר להשתמש בלפרוסקופ, בשילוב עם מכשירים אחרים, לביצוע ביופסיות, עיקורים וניתוחים אחרים, אפשר גם לאסוף באמצעותו ביציות מהשחלות, כחלק מהפריית מבחנה. הליך זה מבוצע בבית חולים ומחייב הרדמה. הרדמה מקומית משמשת להליכים מוגבלים, אבל הרדמה כללית מקובלת יותר.

קולדוצנתזיה - החדרת מחט דרך דופן הנרתיק, ממש מאחורי צוואר הרחם ואל תוך חלל אגן הירכיים כדי לאתר דימום בשעה שחושדים בקיומו של הריון מחוץ לרחם. קולדוצנתזיה מבוצעת לעתים קרובות בחדר מיון, ללא שימוש בהרדמה.