×

×

היסטרוסקופיה ניתוחית

היסטרוסקופיה ניתוחית הוא הליך רפואי שבו יכול הרופא להתבונן אל תוך חלל הרחם ולבצע פעולות רפואיות שונות בתוכו באמצעות גישה מהנרתיק. זהו אחד מהטיפולים המתקדמים ביותר בענף הגניקולוגיה, הליך ״חצי כירורגי״ ואינו פולשני אשר יאפשר לך לעבור טיפולים שונים שבעבר בוצעו באמצעות ניתוח כירורגי פולשני וקשה של פתיחת הרחם.

בשונה מניתוח, היסטרוסקופיה ניתוחית הוא טיפול ברמת סיכון נמוכה מאוד המבוצע כמעט ללא סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי. העיקרון שעליו מתבססת ההיסטרוסקופיה ניתוחית הוא עיקרון שימור הרחם. הודות לטיפול החדשני אפשר לטפל בבעיות קלות ומורכבות ולהימנע מהצורך בכריתת רחם.

המלצה חשובה!

עומדת לעבור היסטרוסקופיה ניתוחית? חשוב שתדעי כי למכשיר שבאמצעותו תעברי את ההליך יש חשיבות קריטית! להיסטרוסקופ שעובד עם סיב אופטי יש ערך לא מבוטל בדיוק בתוצאה ובהפחתת הכאבים מההליך, אצלנו תמצאי רק מכשירים מתקדמים ולכן חשוב לתת לזה משקל לפני שתבחרי היכן לעבור את הפעולה.


איך מתבצעת היסטרוסקופיה ניתוחית?

לאחר שהרופא מחטא את הנרתיק במטרה למנוע זיהומים הוא מחדיר אל תוך הרחם מכשיר שנקרא היסטרוסקופ, בעל סיב אופטי שדרכו אפשר להחדיר גם כלי עבודה כמו מלקחיים, מספריים ואלקטרודה חשמלית המאפשרת לעצור דימומים באמצעות צריבה או חיתוך רקמות.

באמצעות היסטרוסקופ אפשר לבצע טיפולים בתוך הרחם שבעבר טופלו באמצעות פתיחת הרחם כמו הפרדת הידבקויות, כריתת פוליפ או שרירן, פתיחה של חצוצרות סתומות, הוצאת התקן תוך רחמי שאבד, פתיחת מחיצה, הרחקה של שאריות הריון ועוד.

כאשר הרופא מחדיר את ההיסטרוסקופ הוא צופה במסך טלוויזיה שבו אפשר לראות את המסלול שעושה המכשיר עד שהוא מגיע אל הרחם ולעקוב אחרי הטיפול המתבצע בתוך הרחם.

כדי להתבונן היטב בתוכן הרחם יש לנפח את חלל הרחם כדי להרחיק את הדפנות. הרחבת הרחם יכולה להתבצע באמצעות החדרת גז, תמיסה פיזיולוגית או נוזל גליצין. את החומרים מחדירים באמצעות ההיסטרוסקופ.

בטיפולים קלים כמו בעת הוצאת התקן תוך רחמי או צנתור לפתיחה של חצוצרות סתומות, אפשר לבצע את ההליך ללא הרדמה, במקרים של טיפולים מסובכים יותר יבוצע הטיפול בהרדמה, מקומית או מלאה, בהתאם להנחיות הרופא ומתוך התחשבות ברצון האישה.

היסטרוסקופיה ניתוחית היא פעולה שעשויה להמשיך את בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית. לעיתים במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית מאתר הרופא בעיות גניקולוגיות ברחם ולכן רצוי להמשיך טיפול באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית (יש להחליף סיב ובנוסף להשתמש בתעלה דרכה מעבירים כלים מיוחדים שאיתם מתבצעת הפעולה).

מחיר הפעולה נקבע מחיבור של שני מרכיבים: עלות שכר הרופא המטפל שמתחילה במאות שקלים בודדים ומאמירה עד לאלפי שקלים בהתאם לבעיה שצריך לטפל בה בנוסף לעלות חדר הניתוח שבו מבוצע ההליך שנאמדת בכ- 2,300 ש״ח. ההמלצה שלנו היא לא להתפשר על הרופא ולא על בית החולים שבו יבוצע ההליך שכן גם לרופא וגם לציוד בבית החולים הפרטי משמעות קריטית בהליך.

המלצה חשובה!

עומדת לעבור היסטרוסקופיה ניתוחית? חשוב שתדעי כי למכשיר שבאמצעותו תעברי את ההליך יש חשיבות קריטית! להיסטרוסקופ שעובד עם סיב אופטי יש ערך לא מבוטל בדיוק בתוצאה ובהפחתת הכאבים מההליך, אצלנו תמצאי רק מכשירים מתקדמים ולכן חשוב לתת לזה משקל לפני שתבחרי היכן לעבור את הפעולה.


8 שאלות ותשובות על היסטרוסקופיה ניתוחית

ש. אלו פעולות אפשר לבצע בהיסטרוסקופיה ניתוחית?

ת. בהיסטרוסקופיה ניתוחית אפשר לבצע פעולות רבות כמו כריתת שרירן, מיומה, כריתה או סילוק של רירית הרחם, כריתת פוליפ מתוך חלל הרחם, שליפת התקן תוך רחמי שאבד, כריתת מחיצה תוך רחמית, סילוק של הידבקויות ברחם ועוד.

 

ש. מהם הסיכונים בהיסטרוסקופיה ניתוחית?

ת. לאחר היסטרוסקופיה ניתוחית יכול להופיע דימום קל אשר אמור לעבור תוך מספר ימים. במקרים בודדים חום הגוף יעלה ויאותת על זיהום. במקרים כאלה יש לקחת אנטיביוטיקה. במהלך הטיפול ייתכנו מספר סיבוכים, אך חשוב להדגיש כי מדובר בסיבוכים נדירים. אחד הסיבוכים האפשריים הוא ניקוב של הרחם, במקרה כזה צריך לבצע ניתוח דחוף כדי לטפל בבעיה. ככל שהרופא המבצע את הפעולה יהיה מיומן יותר ובעל ניסיון רב יותר, כך הסיכוי לסיבוכים יהיה קטן יותר. סיבוכים אפשריים נוספים באים לידי ביטוי בהידבקויות של הרחם, הצטברות של נוזלים בריאה וחוסר איזון במלחים שבגוף. סיבוכים אלו נובעים כתוצאה מהשימוש בנוזלים שמרחיבים את הרחם במהלך הטיפול.

 

ש. האם הטיפול כואב?

ת. רוב הנשים לא סובלות מכאבים במהלך הטיפול ולאחריו. השלב היחיד בטיפול שבו עלולים להופיע כאבים הוא שלב הרחבת הרחם. במקרים שכאלו אפשר לבצע את ההרחבה תחת הרדמה מקומית. במהלך הטיפול ניתנות תקבלי תרופות משככות כאבים אשר ימנעו גם כאבים לאחר היסטרוסקופיה ניתוחית.

 

ש. כמה זמן לאחר הטיפול אפשר להיכנס להריון?

ת. כאשר הטיפול שבוצע במהלך ההיסטרוסקופיה הניתוחית הוא קל (להוצאת התקן שאבד או לצורך הרחקת שאריות הריון למשל) אפשר להרות כבר במחזור הראשון שלאחר הפעולה. במקרים שבהם בוצעה פעולה רחבה ומורכבת יותר כמו כריתה של פוליפ או מיומה כדאי להמתין לפחות שלושה חודשים לאחר הפעולה וזאת כדי לאפשר לרירית הרחם להתאושש לקראת קליטת ההריון.

 

ש. איך מרגישים לאחר הטיפול?

ת. לאחר הטיפול ייתכנו התכווצויות, דימומים והפרשות מהנרתיק, התופעות שתוארו חולפות לאחר מספר ימים. כמה ימים לאחר הטיפול מומלץ לנוח ולהימנע ממאמץ גופני, בסיומם תוכלי לחזור לשגרה רגילה כולל ביצוע פעילות גופנית ללא כל הגבלה.

 

ש. האם יש הוראות מסוימות שצריך לבצע לפני היסטרוסקופיה ניתוחית?

ת. אם הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית, צריך לצום שש שעות לפני תחילת ההליך. לפני הטיפול יש לעבור ספירת דם, מטופלות מבוגרות יותר, מעל גיל ארבעים, נדרשות לעבור בדיקת א.ק.ג. ומעל גיל שישים גם צילום חזה. אם את סובלת מבעיות רפואיות ספציפיות, תידרשי לעבור בדיקות נוספות בהתאם למצבך הגופני.

 

ש. מה עדיף היסטרוסקופיה ניתוחית או כריתת רחם?

ת. להיסטרוסקופיה ניתוחית יש יתרונות רבים שאין בכריתת רחם. היסטרוסקופיה ניתוחית אינה מוגדרת כניתוח והיא אינה דורשת את פתיחת הבטן והרחם, פתיחה העלולה לגרום לכאבים ולסיבוכים רבים. בהיסטרוסקופיה ניתוחית לא מסלקים את הרחם, תופעה העלולה לגרום לנשים רבות בעיות נפשיות ופסיכולוגיות. הטיפול אינו פוגע בהנאה המינית ולאחריו אפשר לחזור כבר לאחר מספר ימים לשגרה, בניגוד לניתוח כריתת הרחם הדורש זמן החלמה ממושך הרבה יותר.

 

ש. כמה זמן נמשכת ההתאוששות לאחר הטיפול?

ת. כשעתיים לאחר הטיפול תישארי להשגחה במרפאה, אם לא יהיו בעיות רפואיות מיוחדות, תשוחררי הביתה. לאחר מספר ימי מנוחה תוכלי כאמור לשוב לפעילות רגילה.

 

ש. האם היסטרוסקופיה ניתוחית מתאימה גם לטיפול בדימומים חזקים וממושכים?

ת. כן. באמצעות הטיפול אפשר לסלק את רירית הרחם ולקבל את אחת מהתוצאות הבאות: שלושים אחוז מהנשים מדווחות על הפחתת הדימומים באופן משמעותי, אצל עשרה אחוז מהנשים לא יהיה כל שינוי, אצל ארבעים אחוז עד שישים אחוז מהנשים תתרחש הפסקה מוחלטת של הווסת והדימומים ואצל כשני אחוזים מבין הנשים תהיה החמרה במצב.