×

×

היסטרוסקופיה אבחנתית

בניגוד לנרתיק שהוא איבר פתוח שאפשר להתבונן בו בעזרת ספקולום, מפסק, הרחם הוא איבר סגור הנמצא בתוך חלל הבטן ולכן לא ניתן להתבונן בו בצורה ישירה. במקרים שבהם מתעורר הצורך לבדוק את חלל הרחם מתוכו מבצעים בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית.

היסטרוסקופיה משמעותה התבוננות אל תוך חלל הרחם. המילה היסטו פרושה רחם וסקופיה משמעותה הסתכלות. ואכן היסטרוסקופיה אבחנתית היא פעולה שנועדה לצורך התבוננות בתוך חלל הרחם, לאבחון בעיות ולמציאת דרכים לטיפול בבעיות.

המלצה חשובה!

עומדת לעבור בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית? חשוב שתדעי כי למכשיר שבאמצעותו תעברי את הבדיקה יש חשיבות קריטית! להיסטרוסקופ שעובד עם סיב אופטי יש ערך לא מבוטל בדיוק בתוצאה ובהפחתת הכאבים מההליך, אצלנו תמצאי רק מכשירים מתקדמים ולכן חשוב לתת לזה משקל לפני שתבחרי היכן לעבור את הבדיקה.


איך מתבצעת היסטרוסקופיה אבחנתית

הרופא מחדיר ספקולום, מפסק, אל הנרתיק כמו ברוב הבדיקות הגניקולוגיות, מרחיב את צוואר הרחם ודרך הצוואר המורחב הוא מכניס צינורית דקה, בעלת קוטר של שניים עד שלושה מילימטרים אל תוך חלל הרחם. בקצה הצינורית נמצא סיב אופטי המשדר בשידור חי, אמיתי וצבעוני תמונות מתוך חלל הרחם.

באמצעות הצינורית הדקה מזליף הגיניקולוג תמיסה פיזיולוגית או מחדיר גז כדי להרחיב את הרחם. הסיב האופטי משדר את התמונה אל מסך טלוויזיה וכך יכול הרופא להתבונן בתמונה ולאבחן את הממצאים השונים כמו מבנה הרחם, תוכן הרחם ואיתור בעיות אחרות.

היסטרוסקופיה אבחנתית זוהי בדיקה קלה ופשוטה המתאימה גם לנשים שעדיין לא עברו לידה. הבדיקה שאורכת בין רבע שעה לחצי שעה ומתבצעת בקליניקה של הגניקולוג ללא כאבים וללא הרדמה כאשר האישה יושבת על כיסא גניקולוגי בתנוחת לידה. הודות למכשיר הדק והגמיש, רוב הנשים אינן חשות בכאבים, ולעתים הן בכלל לא מרגישות אותה. חלק מהנשים ירגישו אי נוחות קלה בשיפולי הבטן התחתונה או כאבים קלים המזכירים את כאבי המחזור החודשי. אם סף הרגישות שלך נמוך ואת חוששת מכאבים מומלץ לבצע את הבדיקה בהרדמה כללית בבית חולים.

לבדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית כמעט ואין סיבוכים ו/או תופעות לוואי. כדי למזער את הסיכונים עליך למסור לרופא מידע רלוונטי אודות ההיסטוריה הרפואית שלך, טיפולים שעברת, תרופות שאת נוטלת באופן קבוע ועוד. הסיבוכים בבדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית נדירים והם מופיעים רק באחוז אחד מהמקרים. לעתים לאחר הבדיקה עלול להופיע דימום קל כתוצאה מהחיכוך של המכשיר עם הרקמות הנמצאות בצוואר הרחם או זיהום. ככל שהרופא יקפיד על היגיינה וסטריליזציה גבוהה יותר, כך הסיכויים לזיהום יהיו נמוכים יותר.

במקרים קיצוניים יתכן מצב של ניקוב הרחם, תופעה המצריכה ניתוח חירום. במקרים שבהם תסבלי מהקאות בלתי פוסקות, עלייה של חום הגוף מעל לשלושים ושמונה מעלות, דימום חזק מאוד או כל הופעה של סימפטומים חריגים, עליך לפנות מיד אל הרופא המטפל.

בסיום הבדיקה מוציא הרופא את ההיסטרוסקופ מחלל הרחם, תשוחררי לביתך ואת יכולה לשוב מיד לשגרה ולבצע כל פעולה. הזמן המתאים ביותר לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית הוא מיד לאחר סיום המחזור החודשי ולפני הביוץ. בתקופה זו רירית הרחם דקה, היא אינה מפריעה ומאפשרת התבוננות מעמיקה בנעשה בתוך הרחם.

היסטרוסקופיה אבחנתית אסור לעבור אם את בהריון שכן החדרת הצינורית אל תוך הרחם עלולה לגרום להפלת העובר ולהפסקת ההריון. לאחר הבדיקה אין בעיה להיכנס להריון, להפך, נשים רבות שהתקשו להיכנס להריון לפני בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית, מוצאות את עצמן בהיריון לאחר הבדיקה וללא טיפולי פוריות.

מחיר הבדיקה נקבע מחיבור של שני מרכיבים: עלות שכר הרופא המטפל שמתחילה במאות שקלים בודדים ומאמירה עד לכ - 1,500 ש״ח בנוסף לעלות חדר הטיפולים / ניתוח שבו מבוצע ההליך שנאמדת בכ- 1,600 ש״ח. ההמלצה שלנו היא לא להתפשר על הרופא ולא על בית החולים שבו תתבצע הבדיקה שכן גם לרופא וגם לציוד בבית החולים משמעות קריטית בהליך כפי שתראו מיד בהמשך.

המלצה חשובה!

עומדת לעבור בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית? חשוב שתדעי כי למכשיר שבאמצעותו תעברי את הבדיקה יש חשיבות קריטית! להיסטרוסקופ שעובד עם סיב אופטי יש ערך לא מבוטל בדיוק בתוצאה ובהפחתת הכאבים מההליך, אצלנו תמצאי רק מכשירים מתקדמים ולכן חשוב לתת לזה משקל לפני שתבחרי היכן לעבור את הבדיקה.


באילו מצבים נדרשת הבדיקה?

  • כאשר קיים דימום לא סדיר מבצעים היסטרוסקופיה אבחנתית כדי לבדוק את הסיבות לדימום.
  • כאשר קיים חשד לממצאים מחשידים ברחם כמו למשל פוליפ או שרירין, ממצאים הגורמים לדימום מוגבר, להפלות חוזרות או לדימום בלתי סדיר.
  • במצבים של הפלות חוזרות כאשר מעוניינים לבדוק את הסיבה להפלות.
  • כאשר יש חשד לשאריות של חומר הריון ברחם או של השליה לאחר הפלה או לאחר לידה.
  • כאשר את עוברת טיפולי פוריות והרופא המטפל מעוניין ללמוד את מבנה הרחם ולשלול מבנה לא תקין ובעיות ברירית הרחם הגורמים לאי פריון.
  • כאשר יש חשד להידבקויות ברחם.
  • כאשר קיים חשד לחוסר מעבר בחצוצרות.
  • לצורך הערכת חלל הרחם לנשים אשר מטופלות בטמוקסיפן בשל מחלת סרטן השד.
  • כאשר יש צורך להוציא התקן תוך רחמי או גוף זר אחר מחלל הרחם.
  • כאשר מגלים נגעים בצוואר הרחם.

נא להכיר - היסטרוסקופ

היסטרוסקופ הוא המכשיר שבאמצעותו מתבצעת בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית. זהו מכשיר הכולל שלושה חלקים, עינית, קנה ועדשה. כיום יש דגמים שונים של המכשיר, יש דגמים שדרך העינית יוכל הרופא להסתכל ישירות אל תוך הרחם ויש דגמים המאפשרים להציג תמונה על מסך טלוויזיה המועברת באמצעות מערכת ניטור של וידאו. תמונה זו מאפשרת למספר אנשי צוות, לפעמים גם לאישה המטופלת, להתבונן בממצאים המשודרים מתוך רחם האישה.

כדי להתבונן היטב יש צורך להאיר את חלל הרחם באמצעות מקור אור רב עוצמה, ולכן כל היסטרוסקופ מחובר אל מקור אור שדרכו אפשר יהיה האיר את חלל הרחם ולהתבונן בו בדייקנות.

כדי לראות את חלל הרחם היטב צריך להגדיל את נפח הרחם. הגדלת הנפח נעשית באמצעות שימוש בתמיסות או בגז פחמן דו חמצני המוחדרים אל הרחם באמצעות ההיסטרוסקופ. רופאים רבים מעדיפים את השימוש בתמיסה הנוזלית כדי שאם יהיה צורך הם יוכלו לשטוף בעזרתו מהרחם דם, ריר, בועות ושברי רקמות. כאשר משתמשים בגז הוא נספג מהר ומתפנה מהגוף באמצעות נשימה.

אם את עומדת לעבור בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית, מומלץ שתבררי אם איזה מכשיר מבצע הרופא את הבדיקה. השימוש בהיסטרוסקופ עם סיב אופטי נחשב לטוב והמתקדם ביותר המאפשר תוצאות מדויקות יותר מאשר בשימוש במכשיר מסוגים אחרים. ובנוסף, ככל שהיסטרוסקופ חדיש, דק וגמיש יותר, כך תסבלי פחות כאבים במהלך הבדיקה וכמעט ולא תחושי בהכנסת המכשיר אל תוך הרחם.