×

×

היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה (Hysteroscopy) פירושה הסתכלות (סקופיה) בתוך חלל הרחם (היסטר). באמצעות היסטרוסקופיה ניתן לבדוק, לאתר ולטפל בבעיות ברחם כגון דימום לא סדיר, הימצאות פוליפ או שרירן, כאשר מתקיים חשד לפסולת שנותרת לאחר הפלה טבעית או גרידה, כאשר יש חשש שדפנות הרחם נדבקות, כדי לקבוע את מבנה הרחם ולאבחן מדוע נגרמות הפלות (טבעיות) חוזרות (אם היו) וכדומה.

את היסטרוסקופיה מחלקים לשתי פעולות ולעיתים הפעולה הראשונה (האבחנתית למעשה) ממשיכה לפעולה נוספת (ניתוחית) כאשר לשלב הבדיקה קוראים היסטרוסקופיה אבחנתית, היה ונמצא ממצא שמצריך התערבות ניתוחית ואין רצון לנתח ו/או לכרות את הרחם מבוצעת היסטרוסקופיה ניתוחית שהיא הגרסה הפשוטה, הקלה והמועדפת לטפל ברוב התופעות שתוארו לעיל וזאת מבלי לבצע ניתוח פולשני וגדול.

היסטרוסקופיה היא אחד מבין הטיפולים המתקדמים ביותר בענף הגניקולוגיה, הליך שאינו פולשני ברמת סיכון נמוכה מאוד המבוצע כמעט ללא סיבוכים ותופעות לוואי. העיקרון שעליו מתבססת ההיסטרוסקופיה הניתוחית (אם נדרשת פעולה לאחר אבחון בעיה) הוא עיקרון שימור הרחם. הודות להליך המתקדם הזה, ניתן לטפל בבעיות קלות ומורכבות כאחד ולהימנע מניתוח קשה שמצריך התאוששות וגורם גם לתופעות קשות הרבה יותר כולל בעיות פסיכולוגיות.

המלצה חשובה!

עומדת לעבור היסטרוסקופיה (ניתוחית או אבחנתית)? חשוב שתדעי כי למכשיר שבאמצעותו תעברי את ההליך יש חשיבות קריטית! להיסטרוסקופ שעובד עם סיב אופטי יש ערך לא מבוטל בדיוק בתוצאה ובהפחתת הכאבים מההליך, אצלנו תמצאי רק מכשירים מתקדמים ולכן חשוב לתת לזה משקל לפני שתבחרי היכן לעבור את הבדיקה או הפעולה.


היסטרוסקופיה אבחנתית

הרופא מחדיר מפסק המכונה ספקולום בשפה המקצועית אל הנרתיק בדומה לבדיקות הגניקולוגיות שבאמצעותו הוא מרחיב את צוואר הרחם. לאחר מכן ודרך צוואר הרחם המורחב מכניסים צינורית דקה, שבקצה שלה יש סיב אופטי המשדר בשידור חי וצבעוני תמונות מתוך חלל הרחם. ע״י הצינורית הדקיקה מזליף הגיניקולוג תמיסה פיזיולוגית או מחדיר גז שמרחיב את הרחם. הסיב האופטי מעביר את התמונה אל צג טלוויזיה וכך ניתן לאבחן על הצג את הממצאים השונים.

באמצעות בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית, המבוצעת ברוב המקרים ללא הרדמה, ניתן לברר את הגורם לעקרות (פוליפ, חסימה בחצוצרות, מום ברחם או מיומה), הגורמים לדימומים מהרחם (דלקות, מחלת סרטן צוואר הרחם או סרטן הרחם, מיומה ועוד), אבחון רירית הרחם, הערכת הסטטוס של החצוצרות, ברור הפלות חוזרות ונשנות ועוד. עלות היסטרוסקופיה אבחנתית נקבעת ע״פ המחיר אותו מבקש הגניקולוג עבור הבדיקה ונאמדת בכמה מאות שקלים לרופא צעיר ועד כ - 1,500 ש״ח לרופא בכיר, מיומן ומנוסה. עלות חדר הניתוח שבו מתבצע ההליך היא סביב ה - 1,600 ש״ח. לקריאה בהרחבה אודות בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית.

המלצה חשובה!

עומדת לעבור היסטרוסקופיה (ניתוחית או אבחנתית)? חשוב שתדעי כי למכשיר שבאמצעותו תעברי את ההליך יש חשיבות קריטית! להיסטרוסקופ שעובד עם סיב אופטי יש ערך לא מבוטל בדיוק בתוצאה ובהפחתת הכאבים מההליך, אצלנו תמצאי רק מכשירים מתקדמים ולכן חשוב לתת לזה משקל לפני שתבחרי היכן לעבור את הבדיקה או הפעולה.


היסטרוסקופיה ניתוחית

לאחר שהגניקולוג מחטא את הנרתיק במטרה למנוע זיהומים, מחדירים לרחם מכשיר שנקרא היסטרוסקופ, מכשיר שבעזרתו מבצעים את הבדיקה ואת הטיפול במקרה הצורך שיש לו סיב אופטי שדרכו ניתן להחדיר גם כלים מיוחדים (מלקחיים, מספריים, אלקטרודה חשמלית וכדומה) איתם ניתן לבצע את פעולות שונות בהם צריבה או חיתוך רקמות.

באמצעות ההיסטרוסקופ, צופים בצג טלוויזיה ועוקבים אחר המסלול שעושה הצינורית שמחוברת למכשיר עד שהיא מגיעה אל חלל הרחם. על מנת שניתן יהיה לצפות היטב בתוכן הרחם צריך לנפח את החלל הרחם בכדי להרחיק את הדפנות. ההרחבה מתבצעת ע״י החדרת גז, תמיסה מיוחדת או נוזל גליצין.

בהיסטרוסקופיה ניתוחית, שמבוצעת באופן די דומה להיסטרוסקופיה אבחנתית, מחדירים בנוסף לסיב האופטי גם שרשור שדרכו מעבירים מכשור מיוחד שבאמצעותו מבצעים כריתת מיומה (גידול שפיר שמתפתח על דפנות הרחם) / פוליפ / רירית רחם ובנוסף הוצאת התקן תוך רחמי, תיקון הדבקויות קלות ברחם (נגרם בדרך כלל לאחר גרידה כאשר בלתי אפשרי לאתר את המפגע בבדיקת אולטרסאונד), שחרור חסימה בחצוצרות ועוד כהנה וכהנה פעולות לרוב בהרדמה מקומית או כללית ולכן חובה לבצע את הפעולות בחדר טיפולים אמבולטורי או בבית חולים פרטי.

עלות היסטרוסקופיה ניתוחית נקבעת ע״פ המחיר אותו מבקש הגניקולוג עבור הפעולה אותה הוא מבצע ונאמדת בכמה מאות שקלים לרופא צעיר ועד כמה אלפי שקלים בודדים לרופא בכיר, מיומן ומנוסה. עלות חדר הניתוח שבו מתבצע ההליך היא סביב ה - 2,300 ש״ח. לקריאה בהרחבה אודות היסטרוסקופיה ניתוחית.


פיברואיד (מיומה)

פיברואיד (מיומה) הוא גידול לא סרטני, המורכב מרקמת שריר ומרקמה סיבית, אשר מתפתח בדופן הרחם. מיומות מופיעות בכ- 20 אחוזים לפחות מכלל הנשים מעל גיל 35, והן שכיחות בקרב נשים לבנות. הסיבה להיווצרות הפיברואידים איננה ידועה, אולם נדמה שהיא מושפעת מרמות האסטרוגנים. פיברואידים צומחים לעתים קרובות בזמן ההיריון ומצטמקים בגיל הבלות. הטיפול במיומות תלוי במספר שלהן, במיקומן על דפנות הרחם בגודלן, ובהתאם לסימפטומים שנובעים מהן. באופן כללי באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית כורתים פיברואידים אולם ניתן לטפל בהם גם בצורות שונות כאמור ובהתאם לאופיים. להמשך קריאה אודות פיברואידים לחץ כאן.